Zayıflamada Avokado Mucizesi

59. avokadooo mucizesi

Türkiye’de çok alışık olmadığımız bir meyve avokado fakat son zamanlarda artık pazar ve marketlerde yerini aldı, satışı artmaya başladı. Avokado meyve olarak diğer meyvelerden hem içerik hem de kullanım alanı olarak biraz daha farklılık göstermektedir. İçeriğindeki doymamış yağ asitleri ile yağ içeren bir meyvedir. Diğer meyvelerin yağ içeriği eser miktardadır ve bu yüzden diğer meyvelerden daha farklı bir yapıya sahiptir.

 

  • Lif oranı yüksek olan avokado barsak hareketlerinin artmasını sağlar ve pekliğin giderilmesinde etkilidir.
  • Doymamış yağ oranı yüksek olduğu için kalp hastalıklarından koruyucudur, kolesterolü düşürür.
  • E ve C vitamini diğer meyvelere oranla daha yüksektir. E ve C vitaminleri kuvvetli antioksidanlardır. Bu yüzden yaşlanmayı geciktirir ve antiaging için kullanılır.
  • Antioksidan içeriği ile kansere kaşı koruyucudur.
  • Meyvelerde protein ve yağ içeriği eser miktardadır fakat avokado belirli miktarda yağ ve protein içermektedir. Bu özelliği ile diyetlerde çok fazla kullanılır. Yağ, karbonhidrat ve yağ içeriğinde ki denge tok tutar, barsakları çalıştırır, vücutta yağ yakımının arttırılmasına sebep olur bu yüzden zayıflamada yardımcıdır.

 

Avokado içeriği

100 gram

143 kalori

1.6 g protein

3.0 g lif

13.8 g yağ

 

Avokado diğer meyvelere oranlı kalorisi yüksek bir meyvedir. (örneğin 100g elma 45 kca iken aynı miktar avokado 3 porsiyon meyvenin kalorisine eşittir.) bu yüzden tüketirken miktarlarına dikkat ederek tüketmek gerekmektedir.

Avokado meyve olarak tüketiminden daha çok yemekler ve salatalarla birlikte tüketimi önerilmektedir. Hafif mezeler, omlet, tavuk yemekleri ile beraber daha fazla kullanımı yaygındır. Örneğin daha fazla acıktığınız bir öğünde diyet yaparken sebze yemeğinizin yanına avokado ile hazırlanmış bir salata ile tüketirseniz bu öğün daha fazla tok kalmanıza ve daha fazla yağ yakmanıza sebep olacaktır. Örneğin:

Öğle

5 kaşık zeytinyağlı kuşkonmaz

2 kemek kaşığı Lor peynirli ve 100 gr avokado eklenmiş zeytinyağlı salata

 

Çok iyi bir öğün alternatifi olacaktır.

  • 8 Haziran, 2016