Sonbahara Metabolizmanızı Hazırlayın

sonbaharrr

Mevsimlerin değiştiği bu günlerde hava sıcaklıkları çok değişkenlik göstermektedir. Gün içinde bile sabah serin, öğle yağmur, akşamüzeri güneşli bir hava yaşadığımız bu dönemlerde bağışıklık sistemimiz de çok etkilenmektedir. Bu yüzden bu tür mevsim geçişlerinde nezle, grip, bronşit tarzı üst ve alt solunum yolları hastalıkları çok sık görülmektedir. Bu hastalıklara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için beslemenize çok önem vermeniz gerekmektedir.

 

          Antioksidant besinleri tüketmeye özen gösteriniz..

Özellikle aktif ve güçlü bir savunma mekanizmasının temelinde yeterli ve dengeli beslenme yatıyor. Bunun yanında özellikle bakterilere karşı savaşan savunma hücrelerine nüfus eden ve vücudu zararlı maddelere karşı koruyan C vitamini tüketimine dikkat etmek gerekiyor. Bu mevsimde çok fazla çeşitte meyve olmamasına rağmen; mürdüm eriği, üzüm, şeftali, incir bu mevsimde bol C vitamini ve antioksidant içeren meyvelerdir. Meyvelerin yanı sıra  limon, yeşil biber, semizotu  gibi koyu yeşil yapraklı besinler de aynı şekilde yüksek antioksidant içermektedir. C vitamini ve antioksidantları yeterli miktarda almak için günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve tüketmemiz gerekiyor.

 

          Balık mevsimi açıldı…

Yapılan çalışmalarda Q-3 yağ asitlerinin bağışıklı sistemini kuvvetlendirerek bizi hastalıklara karşı koruduğu tespit edilmiştir. Qmega -3 yağ asitleri, halk arasında balık yağı diye bilinmektedir, en fazla balıkta bulunur. Bu yüzden artık balık mevsimi de açıldığı için sofralarımızda taze balığa yer açmanın tam zamanı. Haftada 2-3 kez balık tüketin, ton balığı, somon, ringa, uskumru tarzı balıklarda daha yüksek miktarda Qmega – 3 yağ asidi olduğunu unutmayın. Balık haricinde ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişlerde ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde de Qmega -3 bulunur, hergün 6-7 adet fındık veya 2-3 adet ceviz yemeyi ihmal etmeyiniz.

 

          Günde 2-2.5 lt sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin…

Antioksidan besinlerin düzenli tüketiminin yanında zararlı besinlerin vücuttan atılmasını sağlamak amacıyla günde 2-2.5 litre (8-10 bardak) su içmek gerekmektedir. Ayrıca aşırı yağ tüketimi vücuttaki bağışıklık sistemini olumsuz etkiler, fazla ağırlık artışına sebep olur. Gereksiz yağ tüketiminden kaçınmalı; katı yağları ve etin yağlı kısımlarını tüketmemeliyiz.

 

          Egzersizi ihmal etmeyin..

Havalar çok güzel , ne sıcak ne soğuk, tam egzersiz zamanı. Eşofmanlarınızı giyin ve hem bağışıklık sisteminizin gelişmesi hem de kas kitlenizin artması için haftada en az 3 gün 45 dk açık havada yürüyüş yapın. Yürüyüşü sevmiyorsanız, yüzme, tenis, pilates… tarzı istediğiniz bir sporu yapın.

 

          Bilinçsizce vitamin tüketmeyin..

Mevsim geçişlerinde  yapılan en önemli hatalardan biri de hastalıklardan korunmak amacıyla doktora danışmadan vitamin ve mineral tabletlerinin tüketilmesidir. Düzenli ve dengeli beslenildiği durumlarda, bireyin özel bir hastalık durumu yoksa, besinlerde günlük ihtiyacımıza yetecek kadar  vitamin-mineral alırız. Bu tabletlerin bilinçsiz kullanımı kansızlık, böbrek taş hastalıkları, baş ağrısı, saç dökülmeleri ve bulantı gibi pek çok yan etkiye yol açar.

 

          Bağışıklık Sistemimizi Kuvvetlendirici Menü:

     

           Sabah Kalkınca

3 adet kayısı+2 adet ceviz

 

          Sabah

200 ml kefir

1 elma

1 adet şeftalı

 

          Ara

1 dilim peynir

1 dilim kepek ekmek

1 tatlı kaşığı bal

3-4 adet zeytin

 

           Öğle

1 kase çorba

120 gr somon balığı (veya diğer balık çeşitleri) veya 120 gr et

Bol salata

1 dilim tam buğday ekmeği

 

          Ara

1 bardak süt

2 adet incir

 

          Akşam

1 tabak semizotu yemeği veya sebze yemeği

1 kase yoğurt

4 kaşık bulgur pilavı

 

          Gece

2 porsiyon meyve

  • 10 Haziran, 2016