Sınav Stresini Yenmek için Beslenme

6. sınav stress

  • Kahve gibi kafeinli içeceklerin tüketimi stres, depresyon, anksiyeteyi arttırır. Günde en fazla 2 fincan kahve içilmeli, çay, kahve, gazlı içecekler yerine ıhlamur, limon, nane, adaçayı ve papatya çaylarının tercih edilmelidir.
  • Stres sırasında B kompleks vitaminlerine gereksinim artar. Streste kilo alımı artma eğiliminde olduğu için genellikle bu durumlarda ekmek başta olmak üzere tüm tahıl ürünleri tüketim miktarı azaltılır. Oysa B grubu vitaminleri içeren tahıl ürünleri stres esnasında artan vitamin ihtiyacını karşılamak için önemlidir. Ayrıca B grubu vitaminleri hafızanın arttırılması ve beyin fonksiyonlarının daha düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bu yüzden tahıl tüketimi yanında süt, yoğurt, yumurta ve yeşil yapraklı gıdaları da tüketmeye özen göstermeliyiz.
  • Stres altında vücudun C vitamini ihtiyacı artara. Bu dönemde özellikle meyve, sebze, koyu yeşil yapraklı gıdalar bol miktarda C vitamini içerdiğinden düzenli tüketilmelidir. Her gün 6-7 porsiyon meyve ve sebze tüketilmesine özen gösterilmeli, yemeklerde salata ve zeytinyağlı yemeklerin tüketimi tercih edilmelidir.
  • Kandaki triptofan seratonin (mutluluk hormonu) üretimini arttırır, stresin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca stres altında vücut protein ihtiyacı artar.
  • 10 Haziran, 2016