Ödem

29.-odem

Ödem, vücudun olması gerekenden daha fazla su tutması anlamına gelmektedir. Bazı ciddi sağlık problemlerinin haberci olan ödem, hastalıkların yanı sıra bazen yanlış beslenmeden veya sıvı tüketiminin yetersiz olmasında da kaynaklanabilmektedir. Yüksek miktarda ve ciddi şekilde vücudunuz su tutuyorsa dikkat etmelisiniz.  Böbrek, karaciğer ve kalp hastalıklarının yanı sıra, damar tıkanmaları ve hormonal hastalıklar vücutta ödem oluşmasına yol açabilir. Bu nedenle ödemli kişilerde öncelikle bu belirtilen hastalıkların olup olmadığının araştırılması gerekir. Fakat zaman zaman oluşan ve hastalıkla değil, beslenme hatalarının sebep olduğu ödemlerden doğru beslenerek kurtulabilirsiniz.

ÖDEMİ BESLENMEYLE ATIN

  1.  Tuzu azaltın!

Öncelikle yapacağınız en önemli iş, yemeklerinizde kullandığınız tuzu azaltmak. Yediğimiz tüm besinlerde et, ekmek, peynir v.b hepsinde tuz vardır. Yani siz hiç dışarıdan yemeklere tuz koymasanız da vücut günlük ihtiyacını almış oluyor . Bu yüzden vücudunuzun artı olarak tuza ihtiyacı yok. Salamura besinler, hazır çorbalar, cibs, tuzlu bisküviler, turşu gibi besinlerde çok yüksek miktarda tuz vardır. Öncelikle bu tür besinleri hayatınızdan çıkarın. 2. Olarak gün için de yemeğinize koyduğunuz tuz miktarını yarıya indirin, daha fazla lezzet almak için bol bol yemeklerinizde baharat kullanın.

  1. Bol su için

Suyun ödem üzerinde 2 önemli etki noktası vardır. Birincisi siz az sıvı alırsanız, vücut sıvı gelmediğini anladığında kendisi suyu tutacaktır yani su rezervleri oluşturmaya başlayacaktır. Bu da ödem oluşması demektir. İkinci etkisi ise su dolaşımı hızlandırır, eğer su içmezseniz, dolaşım problemleri, selülüt, ödem oluşması kaçınılmazdır. Bu yüzden gün içinde 2 – 2.5 lt sıvı almalısınız. Ayran, limonata, bitki çayları da sıvı yerine geçer. Kahve ve çayı sıvı olarak düşünmeyiniz.

  1.   Potasyumu arttırın

Potasyum bir çeşit  mineraldir. Özellikle sodyum-potasyum dengesini yani tuz ve su oranlarını hücre içerisinde düzenler ve ayarlar. Bu yüzden potasyumun arttırmak hücre aralarında ki suyu, hücre içine çekecek ve ödemin azalmasına sebep olacaktır. Kayısı, muz, ıspanak, semizotu tarzı koyu yeşil yapraklı sebzeler, mercimek, ceviz, badem potasyumdan zengin besinlerdir.

  1. Kiraz, ananas, maydanoz ödemi söker

Kiraz, ananas, karahindiba, armut, maydanoz, tarçın , karanfil ödem sökücüdür. Bunları diyetinizde bol bol tüketin.

  1. Masaj yaptırın

Deneyimli ve bu işin bilimini bilen kişiler tarafından , fizik tedavi uzmanları kontrolünde tıbbi drenaj masajları yapılmaktadır. Bu tür masajlar da ödemi sökmeye yardımcıdır.

  1. Egzersiz şart

Hareketsiz kaldığınızda vücut dolaşımı yavaşlar, vücut dolaşımının yavaşlaması ödem, selülüt tarzı dolaşım sistemi hastalıklarına da sebep olabilir. Bu yüzen mutlaka haftada 3 kez sevdiğiniz bir egzersizi 45-60 dk yapmaya özen gösteriniz.

  1. York test yaptırın

Yapılan bazı çalışmalar da sindiremediğiniz ve alerjiniz olan besinlerde sizde ödem yapabilmektedir. Bu yüzden basit yöntemlerle geçmeyen ödemleriniz de mutlaka york testi yaptırıp hangi gıdalara karşı vücudunuz ödem oluşturuyor görmelisiniz.

 

ÖDEM ATICI SIVI

(Her gün düzenli, taze yapılacak)

 

1 lt suyun içine

¼ demet sapları ile birlikte maydanoz

Kabukları ile beraber ½ limon ve ½ elma

Tarçın, karabiber, kiraz sapı

Hep beraber 10 dk kaynatılıp, 10 dk demlendirilip, süzülüp her gün içilecek. Sıcak-ılık veua soğuk içilebilir.

 

ÖDEM SÖKTÜRÜCÜ DİYET

Sabah 9:00

2 yemek kaşığı tuzsuz kesik peyniri

1 tatlı kaşığı reçel

2 adet tuzsuz ekmek

Yeşillik

 

Ara 10:30-11:00

3 adet kuru kayısı+2 adet ceviz

Öğle

120 gr et

Salata

1 dilim tuzsuz ekmek

 

Ara 16:00

15 adet kiraz+1 dilim ananas

1 adet tarçınlı yeşil çay

1 litre ödem söktürücü sıvı

 

Akşam 19:00-20:00

1 tabak koyu yeşil yapraklı sebze yemeği

1 kase yoğurt

5 kaşık haşlanmış makarna

Salata

 

Gece  22:00

1 adet armut

½ muz

  • 6 Haziran, 2016