Mısır ve Buğday Gevreği

misir-ve-bugday-gevregi

Türk toplumunda genellikle sabah kahvaltı etme alışkanlığının olmadığını görmekteyiz. Sabah kahvaltısı dikkat toplama, konsantrasyonun artması, metabolizmanın hızlanması v.b sebeplerden dolayı hem sağlık açısından hem de okul-iş hayatı başarısı açısından günün en önemli öğünüdür. Burada kahvaltı etmemelerinin nedenleri sorulduğunda kişilere sabah kahvaltı hazırlamak için zamanlarının  olmadığı veya peynir, ekmek gibi standart kahvaltıları yemek istemediklerini belirtmişlerdir.

Bu tür kahvaltı seçeneklerine alternatif olarak hem kolay hazırlanması hem de içerisine eklenen vitamin-minerallerle içeriği zenginleştirilen  ve besin öğeleri içeriği incelendiğinde dengeli olan süt, yoğurt, meyve suyu ile tüketilebilen mısır ve buğday gevrekleri zengin çeşitleri ile tüketimi hızla artmıştır. Ayrıca ara öğünlerde metabolizma hızının artması ve kan şekerinin düşmemesi ve bir sonra ki öğün de çok acıkmayı engellemek için mutlaka ara öğün tüketimi önerilmektedir, saklanma ve hazırlanma kolaylığı olduğu için ara öğünlerde ofislerde ara öğün alternatifi olarak buğday ve mısır gevreklerinin tüketimini önermekteyiz. Bunun yanında tatlı (kuru meyveli, ballı, kakaolu ) seçeneklerinin olması da tatlı isteği olduğu zamanlarda tercih edilebilir. Kalori değerinin düşük olması ve besin değerleri bakımından zengin olması yönünden tüketilecek bir hamurlu tatlıya karşılık her zaman tercih edilmesi daha sağlıklıdır. Fakat mısır gevreklerinin tüketiminde dikkat edilecek noktalar vardır. Öncelikle kalori değerleri yüksek olan  çikolata, bal, şeker  v.b eklenmiş  mısır gevreklerinin tüketimi çok olursa gün içerisinde ki alınması gereken kalori değerinin üstüne çıkılmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden çeşitleri arasından tercih yapılırken posa içeriği daha yüksek, daha düşük kalorili ve sağlıklı meyveli-sade buğday gevreklerinin seçilmesi daha uygundur. İçerisinde yüksek karbonhidrat olduğundan dolayı şeker hastaları gibi metabolik hastalığı bulunan kişiler diyetisyene sormadan tüketmemelidirler.

Sabah kahvaltısı ve ara öğün alternatifi olarak üretilen mısır ve buğday gevrekleri süt/ yoğurt ile tüketilip özellikle içerisinde kuru meyve parçaları ve ceviz/badem içerenlerin tüketimi kahvaltı ve ara öğünler için yeterli ve dengelidir fakat toplam 3 ana öğünde de tüketilerek zayıflamak amacıyla kullanımında tüm gerekli besin ihtiyaçlarını gün içerisinde karşılamadığı için  tüketilmesi doğru değildir. Özellikle hayvansal protein açısından yetersizdir ve sadece öğünlerde tüketiminin sonucunda anemi, kas kayıpları gibi sağlık problemleri oluşabilir. Bu tür tek yönlü beslenme hatalarında uzun zamanda sağlık problemleri oluşabilmektedir.

Mısır Gevreği: 1 kase süt ile birlikte alındığında (30gr) 172 kcal gibi düşük bir kalori değerine sahiptir. İçerisinde protein vardır ayrıca süt ile alınması da süt proteinlerinin alınması bakımından yararlıdır, yüksek karbonhidrat içeriği ile  enerji ihtiyacını karşılar, yağ oranı düşüktür fakat içerisinde ki lif miktarı yulaf ve buğday gevreklerine göre göre daha düşüktür ve glisemik indeksi (kan şekerini yükseltme hızı) daha yüksektir. Eklenmiş C vitamini Demir başta olmak üzere özellikle B grubu vitaminleri zengin olarak içerir ve Folik asit içeriği bakımından zengindir.

 

             Sabah

1 bardak ılık limonlu su

1 kase süt

30 gr kuru meyveli buğday gevreği

2 ceviz

 

             Ara

1 meyve

 

             Öğle

4-5 adet soya köftesi

salata (zeytinyağlı)

1-2 dilim tam tahıllı ekmek

 

             Ara

1 kase probiyotik yoğurt

1 meyve

 

             Akşam

1 tabak sebze yemeği veya kurubaklagil yemeği

salata (zeytinyağlı)

3-4 kaşık bulgur veya kepekli pirinç pilavı

1 dilim tam tahıllı ekmek

 

             Gece

2 porsiyon meyve

 

  • 11 Haziran, 2016