Light Ürünler Zayıflatıyor Mu?

32.-light-urunler-zayiflatiyor-mu

Son yıllarda obezite ve hastalıklarda beslenmenin öneminin artması üzerine bu sektörde bireylere farklı lezzetlerde, daha düşük kaloride hazırlanan besin yelpazesinde artış gözlenmektedir. Burada önemli olan bu tür ürünlerin hangi katagoride, içeriğinde neyin azaltıldığını bilerek ve kalori miktarları göz önünde tutularak bu besinin ne kadar miktar ve sıklıkta tüketilmesi gerektiği bilinmelidir. Öncelikle light adı altında toplanmış ürünlerin etiket bilgilerinin ne anlama geldiğini bilmeliyiz.

Düşük Kalorili Besin: Besinin gram başına kalori miktarı 0.4 kalori ve altında olduğunu belirtir.

Kalorisi Azaltılmış: Referans ürüne göre kalorisi üçte bir miktarıyla azaltılmış olduğunu belirtir.

Şekersiz: İçeriğinde sofra şekeri içermez, diğer besin grupları referans ürünlerle eşdeğerdir.

Tuz oranları azaltılmış ürünler: Sodyumsuz (porsiyon başına 5 mg ve altı sodyum içeriği), sodyumu azaltılmış (porsiyon başına 35 mg ve altı sodyum içeriği), düşük sodyumlu (porsiyon başına 140 mg ve altı sodyum içeriği)

Ekstra Yağsız: %5 ve daha altı yağ içeriği olduğunu belirtir.

Yağsız veya Düşük Yağ Oranı: Toplam içerdiği yağ oranı %25 ve daha düşük olduğunu belirtir.

Kolesterolü Azaltılmış Ürünler: Kolesterolsüz (her porsiyonda 2 mg veya daha altı kolesterol içeriği), düşük kolesterollü (her porsiyonda 20 mg ve daha altı kolesterol içeriği), kolesterolü azaltılmış (her porsiyonda %75 ve daha altı kolesterol içeriği)

Diyabetik Ürünler: Şeker yerine sakarin, aspartam, asesulfam-K gibi kalori içermeyen tatlandırıcılar veya dekstroz, maltoz, mısır şurubu, furuktoz gibi kalori içeren tatlandırıcılar kullanılan besinler.

Light Ürünlerin Hastalıklarda Tüketimi: Light ürünleri böbrek yetmezliği, hipertansiyon, diabet, hiperlipidemi gibi hastalıkların beslenme programlarını  hazırlarken tüketimlerini önerebiliyoruz veya hasta tüketmek istiyorsa ne kadar tüketebileceği konusunda bilgi veriyoruz. Bu hastalıklara özel üretilmiş ürünleri hastalar katkı maddesi konmuş diye veya doğal olmadığını belirterek tüketmek istemiyorlar. Örneğin kolesterolü yüksek olan bir birey %50 az yağlı süt, peynir, yoğurt v.b tüketebilir, bu ürünler katkı maddesi konularak değil içinden yağı santrafüj edilerek alınıyor, bu yüzden hasta tüketmek istiyorsa ben bu ürünlerin tüketilmesine karşı değilim fakat neyi ne kadar tüketmesi gerektiği, tükettiği besin de kalori ve hiç yağ yok diye istediği kadar yememesi gerektiğinin bilgisini verdikten sonra diyete ekleyebiliyoruz.

 

Light Ürünlerin Zayıflama Amacı ile Tüketimi:

Zayıflama süreci uzadıkça bireylerde hep aynı besinleri yemek istediklerini ve değişik tatlarında diyete eklenmesi konusunda istekleri oluyor, doğal olarak hergün aynı besini yemek bir süre sıkılmaya ve diyeti tamamen terk etmeye sebep olabiliyor. Bu gibi durumlarda kalorinin düşük tutulması gerektiği için bu tür üretilmiş ürünlerin ara sıra tüketimine hastaya gerekli etiket bilgisini ne miktarda tüketebileceğini anlatarak diyet listelerine koyabiliyoruz. Bu ürünlerin bireyin yaşam tarzına, sevdiği yiyecek çeşidine, yemek alışkanlıklarına, vücudun ihtiyacı olan kalori miktarına göre ayarlanarak listeye eklediğiniz takdirde hiçbir sorun olmuyor fakat light ürünler konusunda yaşadığımız en önemli problem bu ürünlerin etiket bilgileri kişiler tarafından iyi okunmuyor veya kişi bu ürünler konusunda tam bilgiye sahip olmuyor, bu durumlarda light kavramını paket üzerinde okuduğunda o ürünün kalorisinin çok düşük olduğunu ve istediği kadar yiyebileceğini düşünüyor veya normal bir üründen 1 tane yiyecekse bu ürün zaten light diyor ve 2-3 tane tüketiyor, bu da aldığı kaloriyi arttırıyor ve kilo verecekken bu ürün tüketiminde yaptığı yanlışlık sonucunda kilo bile alabiliyor. Ayrıca mutlaka etiket bilgilerinin okunup, değerlendirilmesi gerekiyor, örneğin bir ürün 340 kcal, bu ürünün light olarak üretilmişi 320 kcal, fakat kişi onu light görünce çok düşük kalorili olduğunu düşünüyor ve onu fazla bile yiyebiliyor. Örneğin  bazı ürünlerde light ibaresi oluyor, bu üründe şeker yerine tatlandırıcı kullanılıyor fakat ürünün yağ içeriği diğer ürünlerle aynı, kişiler onu yediklerinde içerisinde light olduğu için yağ içeriğinin olmadığını düşünüyorlar. Diyet ürünler kişi tüketmek isterse tüketimine karşı değiliz fakat ne miktada ve ne zaman tüketileceğini ayrıca etiket bilgilerinin çok iyi bilinerek tüketilmesini öneriyorum.

Bir başka noktada kişiler sadece bu light ürünleri tüketerek zayıflayacakları inancında olabiliyorlar, bu ürünler diyette kullanılabilir fakat aynı zamanda diyetin diğer ilkelerine de uyulmalı, yeme davranışları değişikliği yapılmalı ve egzersizle diyet desteklenmelidir.

Diyet ürünler genellikle içeriğinde ki doymuş yağ oranlarının azaltılması, şekerin veya tuzun konulmaması gibi şekillerde yapılıyor. Vücudun hiçbir şekilde basit şekere, doymuş yağa ve sodyuma ihtiyacı yok, bu ürünler kullanıldığında diğer besin grupları da dengeli olarak diyete dağıtılarak tüketiliyorsa bir besin eksikliği kişi yaşamaz fakat bu ürünleri tüketmesi gereken besin gruplarının yerine koyarsa veya öğle yemeğinde yemek yemek yerine 1 paket light bisküvi yiyorsa tabii ki bir süre sonra dengesiz ve yetersiz beslenmekten sağlık problemleri yaşanması kaçınılmazdır. Özellikle sorulan soru sütün, peynirin için de ki yağa benim vücudumun ihtiyacı yok mu, light yersem vücuduma zarar verir miyim gibi düşünceler; burada total yağı azaltmak için kişide hiperkolesterolemi varsa diyette önerilir zaten diğer yemeklerine konulan sıvı yağdan veya balık, tavuk, etten ihtiyacı olan yağ miktarlarını hesaplıyor ve diyeti düzenliyoruz.

Ayrıca gördüğüm bir hatada diabetik hastalar için tatlandırıcı ile üretilmiş diabetik ürünleri zayıflamak için tüketilmesi, unutulmamalıdır ki diabetik ürünler üretilirken kalorisi değil, içerisinde  kullanılan karbonhidrat ( şeker) formudur. Bu yüzden her diabetik ürün zayıflama amacı ile tüketilmemelidir.

Diyet ürünler kullanımında önerim:

Diyetisyenin önerdiği miktarda, vücudunuz için uygun diyet ürünlerini belirli miktar ve sıklıkta tüketilmesi ayrıca etiketlerinin okunarak bilinçli tüketiminin yapılmasıdır.

  • 7 Haziran, 2016