Karpuz Yiyerek Zayıflayabilir Miyim?

25. karpuzzzz

Karpuz sulu içeriği ile yaz aylarının vazgeçilmez meyvesidir. Çoğumuzun sevdiği karpuz yazın bol miktarda tüketilmektedir. Fakat karpuz hakkında bir çok yorum yapılır, karpuz zayıflatır, karpuz peynir ile tüketilmez, karpuz şekeri yükseltir, diyette yasaktır tarzında bir çok bilgi kirliliği vardır.

Peki karpuz yiyerek zayıflanır mı? Ne kadar karpuz yenmelidir?

100 gr. dilimlenmiş karpuzun besin değerleri şöyle sıralanabilir: 26 kalori; 0,5 gr. protein; 0,3 gr. lif; 0 kolesterol; 10 mgr. fosfor; 7 mgr. kalsiyum; 8,5 mgr. demir; 320 mgr. potasyum: 590 IU A vitamini ve 180 mgr. C vitamini. Görüldüğü gibi karpuzun besin değeri yüksektir. C vitamini, potasyum, A vitamini içerir. Ayrıca içeriğinde Laykopen vardır. Laykopen çok kuvvetli bir antioksidandır ve bizi kanserden korur, anti-aging etkisi vardır. Bu yüzden çok değerli  bir besindir. Fakat tüm meyveler gibi içeriğinde furuktoz yani meyve şekeri içerir ve glisemik indeksi ( kan şekerini yükseltme değeri) yüksektir. Bu yüzden tüm meyveler gibi şeker içerdiği için miktarlarına dikkat edilerek tüketilmelidir.

Karpuz miktarı ne kadardır?

1 porsiyon meyve miktarı olan 200 gr karpuz yani 1 ince dilim meyvedir. Sağlıklı kan şekeri için biz meyveleri bir kerede 2 porsiyonun üzerinde tüketimini önermiyoruz bu yüzden ara öğünlerde en fazla 400 gr yani 2 ince dilim üzerinde tüketmeyiniz. Siz diyet yapıyorsanız ve yarım karpuz yiyorsanız bu size kilo aldıracaktır

 

Peynir ile tüketebilir miyim?

Karpuz bir çeşit karbonhidrattır. Karbonhidratı peotein ile beraber tüketmek daha fazla tokluk sağlar ve kan şekerinin daha yavaş yükselmesine neden olur. Bu yüzden evet peynir ve karpuz yemek yararlıdır fakat miktarlarına dikkat etmek şart ile. Ara öğünde 200 gr karpuz ve 1 dilim peynir çok iyi bir ara öğün örneğidir. Bunun haricinde karpuz ve peynir yani karbonhidrat proteinle tüketilirse kilo alırsınız tezi çok yanlıştır. Bilimsel değildir, hiçbir dayanağı yoktur.

 

 

Zayıflarken sürekli karpuz peynir yesem?

 

Zayıflarken aldığınız kaloriden çok bizim için sağlıklı besin örüntüsü önemlidir. Bu yüzden sürekli karpuz , peynir yenilerek yapılan diyetlerde sağlıklı bir zayıflama elde edilemez. Zayıflama diyeti tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli alınmalıdır. Arada tabii ki öğle ve akşam veya ara öğün olarak karpuz içeren bir mönü yazılabilir fakat bu arada, nadir olarak verilmelidir.

 

Örnek karpuz içeren diyet:

 

Sabah

1 kepekli tost

 

Ara

3 kayısı

 

Öğle

200 gr karpuz+1 dilim peynir+1 dilim kepek ekmek

 

Ara

2 adet ceviz

2-3 galete

 

Akşam

1 tabak etli sebze yemeği

1 kase yoğurt

1 dilim kepek ekmek

 

Gece

1 adet şeftali

200 gr (1 ince dilim) karpuz

  • 6 Haziran, 2016