Kaliteli Uyku için Beslenme

uykuuuu

Uyku konusunda yapılan çalışmalarda yetişkinlerin en 6-8 saat aralığında uyumaları gerektiği vurgulanıyor. Kaliteli bir uyku, sağlık ve beslenme arasında ise sıkı bir ilişkinin olduğu görülüyor. Uykusuzluk veya kalitesiz bir uyku vücutta kortizol hormonunun artmasına sebep oluyor, kortizol hormonunun artışı ise stress, yağ % artması, inflamasyon, diyabet, akne, dermatit, egzema , alerji gibi bir çok hastalığa sebep olmaktadır.

 

Kaliteli bir uyku uyumak için beslenmenize de dikkat etmelisiniz:

 

  1. Dolu bir mide ile yatağa gitmeyin

Ana yemekten 4, ara öğünden ise 2 saat sonra uyuyun.

 

  1. Süt yerine kefir

Gece ara öğününde süt içmek çok kişinin alışkanlığıdır. Toplumun büyük bir bölümünde laktoz intolaransı vardır ve gece içeceğiniz süt şiş bir mide ile yatağa girmenize sebep olabilir. Bu yüzden şişkinlik riski olmayan süt yerine probiyotik yoğurtları veya kefiri tercih edin.

 

  1. Muz yerine elma

Muz gibi yüksek şeker ve glisemik indeksine sahip meyveler yerine elma tarzında daha hafif ve şeker oranı az olan meyveleri tercih ediniz.

 

  1. Bitki çayı tüketin

Bal ve limon ile hazırlanmış bitki çaylarını yatmadan önce içmeyi tercih edin. Özellikle rezene, yasemin, ıhlamur, melisa çayları iyi birer alternatiftir.

 

  1. Çay ve kahveyi kesin

Yatmadan 2 saat önce çay ve kahve içmeyin. Içeriğinde ki kafein uykuya dalmanızı engeller ve taşikardiye sebep olur.

 

  1. Sıvı alımını dağıtın

Gece yoğun sıvı alımı uykunun bölünmesine sebep olur bu yüzden sıvı alımını gün içine dağıtın.

 

  1. Akşam sebze tercih edin

Akşam yemeklerinde zor sindirilen, ağır ve yağlı besinler yerine zeytinyağlı sebze, yoğurt, salata ve hafif karbonhidratları tercih edin. Karbonhidrat olarak kepekli pirinç, kepekli makarna ve bulgur tercihiniz olsun

  • 14 Haziran, 2016