Her Diyete Başlama 2 Kilo Aldırıyor

50.-her-diyete-baslama-2-kg-aldiriyor

Diyete başlamaya karar verdiğimiz zaman ilk yaptığımız şey, sanki bundan sonra hayatımız boyunca sevdiğimiz hiçbir şeyi yiyemeyecekmiş gibi 2-3 gün sürekli yüksek kalorili besinleri tüketip, pazartesi diyete başlamaktır. Pazartesi diyete başlayıncaya kadar yüksek kalorili besinler tüketerek zaten 2-3 kg alırız, diyete pazartesi başlar çarşamba bırakırız, sonrasında ise ancak aldığımız 2-3 kilonun, 1-2 kilosunu verip, pazartesi nasılsa diyete tekrar başlayacağım diye hafta sonunu yine kalorili besinler alarak geçirir, yine kilo alıp pazartesi diyete başlarız. Bu yüzden diyete başlama kararı verdiğinizde:

Sevdiğiniz besinlerden uzak kalmayın

Unutmayın ki diyette de arada çok sevdiğiniz besinleri tüketeceksiniz, sadece miktarlarını azaltacaksınız, o kadar. Arada (bu haftada 1 olarak tercih ediliyor) 1 öğün istediğiniz bir besini yeme hakkına sahip olabilirsiniz. Bu yüzden diyete başlamak dünyanın sonu değil, kıtlıktan çıkmış gibi yemek yemeyin. Kilo alarak diyete başlamayın.

Diyete pazartesi başlamayın

Yapılan en büyük hata diyete pazartesi başlamaktır. Pazartesi sendromu ile başlayan diyet 2-3 gün içinde genellikle son bulur bu yüzden karar verdiğiniz gün hemen başlayın. Perşembe yeter artık dediyseniz, sabah börek yediyseniz, aman bu gün börek yedim yarın başlarım yerine o öğle yemeğinde hemen dikkat etmeye başlayın. Diyete başlamanın en güzel günü cumadır.

Diyet öncesi alış-veriş yapmayın

Diyete başlamadan yapılan en büyük hata da diyetten önce alış-veriş yapmaktır. Diyet esnasında ve günlük olarak insanın ihtiyaçları, istekleri değişebilir. Bu gün sabah yulaf yemek istersiniz yarın tost , bu yüzden alış-veriş yapıp sanki sadece diyet ürünler yiyecekmiş gibi stok yapmayın, planlı olun ama günlük yaşayın.

Spora yazılırken dikkat

Çoğu kişi diyete başlamaya karar verdiğinde spor yapmak için de bir merkeze yazılıp, yıllık üye oluyor ve yüksek miktarlarda para ödüyor fakat ani bir istekle yapılan bu davranış 2-3 kez spora gidip sadece para vermekle kalıyor. Bu yüzden hemen karar vermeyin, gerçekten spora gidebilecek misiniz iyi düşünün ve sporu nasıl devam ettireceksiniz. Çünkü diyet sırasında spora gitmeniz yetmiyor, diyet sonrasında sporu bırakırsanız hemen kilo alırsınız. Eğer gerçekten devam ettiremeyecekseniz egzersiz için diğer alternatifleri düşünün. Arkadaşlarla basket, futbol maçı, açık havada yürüyüş v.b sporlarda tercihiniz olabilir.

  • 8 Haziran, 2016