Havuç Diyette Yasak Mı?

34.-havucc-diyette-yasak-mi

Havuç, sağlık açısından bir çok yararı olan, vitamin değeri yüksek olan bir sebzedir; fakat diyetlerde şeker içerdiği için yasak olarak bilinir. Gerçekten havuç şeker içerir mi? Diyetlerde havuç yemek yasak mı veya ne kadar tüketebilirim?

100 gr. taze havuç: 30-42 kalori içermektedir; 1,1 gr. protein; 9,7 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,2 gr. yağ; l gr. lif; 36 mgr. fosfor; 37 mgr. kalsiyum; 0,7 mgr. demir; 47 mgr. sodyum; 341 mgr. potasyum: 23 mgr. magnezyum; 8.115-11.000 IU A vitamini: 0,06 mgr. B1 vitamini; 0,05 mgr. B2 vitamini; 0.6 mgr. B3 vitamini: 0.15 mgr. B6 vitamini: 7,6 mcgr. folik asit: 6-8 mgr. C vitamini ve 0,6 mgr. E vitamini. Yukarıdaki değerler incelendiğinde havuçta yüksek miktarda A vitamini olduğu görülmektedir.Havuç kanserden korur.

Havuç, düzenli olarak yenildiğinde, sigara içen kişileri de içermek üzere, bedenin akciğer kanserine yakalanma rizikosunu en aza indirgemektedir: Ayrıca havucu sık ve bol tüketen kişilerin gırtlak, mesane (idrar kesesi), rahmin boyun bölümü, kalınbağırsak, prostat ve yemek borusu kanserlerine yakalanma rizikosunun %50 oranında; menopoz döneminin sonrasını yaşayan kadınlarda, göğüs kanserlerine yakalanma rizikosunun %20 oranında azaldığı yapılan araştırmalar sonucunda saptanmıştır.

  • Gözleriniz için yararlı.

Havuç içeriğinde ki yüksek A vitamini sayesinde gözlerinizi güçlendirir. Özellikle çocukların düzenli havuç tüketmesi önerilir.

  • Cildi güzelleştirir, hücreleri yeniler.

Havuç içerisinde ki A ve C vitamini ile cildin elastikiyetini arttırır, cildi temizler ve sağlıklı görülmesine sebep olur. Hücre yenilenmesinde ve kalp sağlığında önemlidir. Yüksek posa içeriği ile barsak hareketlerini hızlandırır. Yüksek antioksidan içeriği enfeksiyonları azaltır.

Diyette havuç yenilebilir mi?

Havucun diğer sebzelere göre glisemik indeksi yani kan şekerini yükseltme değeri daha fazladır yani çok az miktarda daha fazla şeker içerir diyebiliriz fakat havucun glisemik yükü düşüktür. Yani sizin kan şekerinizi yükseltecek şekilde havuç yemeniz için 1 tencere yani 1 kg havuç yemeniz gerekir. Bu yüzden diyetlerde sebze yemeklerinin içinde ki 3-4 parça havuç veya salataya rendelenen bir miktar havuç sizi şişmanlatmaz. Bu miktarların problemi yoktur. Bu yüzden zayıflarken bol bol havuç tüketebilirsiniz.

Diyette özellikle aralarda atıştırmak için limon suyuna batırışmış havuç sizi tok tutar. Aralarda iyi bir atıştırma alternatifidir. Ayrıca hiç yağsız tavada pişirilip , biraz zeytinyağı, limon ve yoğurt ile karıştırılıp yanında 1 dilim kepek ekmek ile tüketirseniz alternatif bir öğün olabilir.

A vitamini yağda eriyen bir vitamindir. Havucu tüketirken mutlaka biraz zeytinyağı gezdirerek tüketirseniz içeriğinde ki vitaminlerden de maksimum düzeyde fayda sağlamış olursunuz.

  • 7 Haziran, 2016