Hamilelikte Ne Kadar Kilo Alınmalı

5.hamilelikte ne kadar kilo alınmalı

Hamilelik dönemi bir anne için çok önemli ve değerli bir dönemdir. Bu dönemde hem psikolojik hem de fiziksel değişiklikler bir arada devam eder. Anne hem kendi hem bebeği hem de değişen hormonları ile başa çıkmak zorundadır. Bu dönemde yaşanan en büyük problem ise nasıl beslenmek gerektiği ve ne kadar kilo alınması gerektiğidir. Bu konuda farklı görüşler halk arasında yaygındır. Bir grup artık 2 kişilik yemek gerektiğini savunurken bir grupta hiç kilo alınmaması ve vücudun bozulmaması için yememeyi savunur. Bu noktada kaç kilo almak doğaldır ve kilo alımı aylara göre nasıl olmalıdır sorusu akla gelmektedir.

Hamilelikte çok kilo alımı da az kilo almak kadar zararlıdır. Bu yüzden kaç kilo alacağınıza karar vermek için şuanda ki kilonuzun kaç olduğu önemlidir. Olması gereken kilonuzu hesaplayarak işe başlayın; BKI göre kaç kilo da olmanız gerekiyor? Kilonuzu boyunuzun karesine bölerek BKI hesaplayabilirsiniz. Bu işlemin sonucu 20-24 arasında olması gerekiyor. Yani siz 60 kg ve boyunuz 165 cm birisisiniz , buna göre BKI: 22.03 sonucu çıkar yani siz olması gereken kilo ağırlığındasınız demektir.  Hesaplarınıza göre:

20 ve altında düşük ağırlık

20-24 normal ağırlık

24 ve üstü fazla ağırlık olarak değerlendiriyoruz.

20 ve altında iseniz, düşük ağırlıklı gebeliğe başlamışsınız demektir.

Yapılan çalışmalarda olması gereken ağırlığın altında gebeliğe başlayan anne adaylarının ortalama 16.5 kg alabileceğini göstermektedir. Yani sizin boyunuz 168 cm ve kilonuzda 51 kg ise hamilelikte 14-18.5 kg arasında alabilmeniz normaldir. 51 kg gebeliğe başlayan anne 67 kg hamilelik sonunda ulaşabileceği ortalama kilodur ve bu kilo alımı normaldir.

20-24 arasında iseniz; olması gereken kilo ağırlığında iseniz;

Olmanız gereken kilo ağırlığında gebeliğe başlamak hem anne hem bebek sağlığı için en ideal olanıdır. Normal ağırlıkta hamileliğe başlayan anneler ortalama olarak 12.5 kg alımı beklenmektedir. 9-14.0 kg aralığında kilo alımı hem bebek hem de anne sağlığı için idealdir. Yani 172 cm ve 64 kg gebeliğe başlayan annenin 76 lg gebeliği bitirmesi normaldir.

24 ve üzeri iseniz; fazla kiloda hamileliğe başlıyorsanız;

Tabii ki hamilelikte ki sağlık risklerini azaltmak için hamile kalmadan önce mutlaka g-fazla kilodan olmanız gereken kilo ağırlığına inmeniz önerilir fakat bazı hamilelik öncesi tedaviler, plansız hamilelikler gibi durumlarda fazla kiloda hamile kalmışsanız bundan sonra çok dikkat etmeniz gerekir. Fazla kilo almamak için dikkatli beslenmeniz gerekmektedir. Ortalama 7-9 kg artışı önerilmektedir. Yani 165 cm , 77 kg hamileliğe başlayan bir anne 84 kg civarında hamileliği bitirmelidir.

Kilo alımının aylara bölünmesi

Hamilelikte kilo alımında dikkat edilecek diğer bir durum ise kilo alırken aylara göre dağıtılmasıdır. Bu yüzden ilk 3-4 ay bebeğin büyüme hızı düşük olduğu için kilo alımının daha az olması beklenir. İlk 4 ay bazı annelerde çok yoğun bulantı olabilir ve bu yüzden yemek yenilemediği için kilo alınamama veya kilo verme gibi durumlar yaşanabilmektedir. Endişe edilecek durum yoktur. İlk 4 ay minumum kilo alımı veya durması normaldir. Hızlı kilo kaybı ve kusmalarda doktor kontrolünde olmak önemlidir, riskli durumlarda doktor yatarak tedavi de uygulayabilmektedir. 4-6 ay arası artık çocuk büyümeye başlar, bu yüzden ortalama kilo alımı normaldir. 6-9 ay arası bebeğin en fazla kilo aldığı ve hızla annenin kilo alacağı dönem olduğu için alınması planlanan kilonun 2/3 ü bu 3. Trimestra bırakılmalıdır. Örneğin, 168 cm, 57 kg hamileliğe başlayan anneden 12.5 kg almasını bekliyoruz, kilo dağılımları aylara göre;

  1. Trimestır: 0-3 ay: 3 kg
  2. Trimestır: 3-6 ay: 3.5 kg
  3. Trimestır: 6-9 ay: 5.5 kg

Şeklinde bir dağılım daha iyi olacaktır. Çünkü son trimestırda bebek daha hızlı büyümekte ve kilo almaktadır.

  • 5 Haziran, 2016