Haftasonu da Diyetinizi Bozmayın

45. haftasonu da diyetinizi bozmayın

Genelde diyet yapmaya çalışan bireyler hep aynı durumdan şikayetçilerdir, ”Hafta içi düzenliyim, işe gidiyorum ama hafta sonu geç kalktığım için tüm öğünler birbirine giriyor ve ben diyeti hep bozuyorum”.  Diyette düzen ve disiplin çok önemlidir ve sizin hafta içi ne kadar mükemmel yapsanız da hafta sonu bozulması kilo vermenizi çok etkiler. 

Diyet listeleri genelde hep sabah 7:00-8:00 gibi başlar ve 2-3 saat ara ile devam eder. Bu durum hafta sonuna gelince ise genelde geç kalkıldığı için tüm saatler birbiri ile karışır. Sizin diyetinizi bozmadan devam ettirmeniz için burada rutin beslenmemizin biraz revize edilmesi gereklidir. Hafta sonu diyeti bozmak ciddi anlamda kilo vermeyi zorlaştırır, bu yüzden diyeti bozmadan saat ve diyet düzenini değiştirmekte yarar vardır.

  • Hafta sonu daha geç kalktığınız için sabah kahvaltı öncesi diyetinizde yer alan 3 kayısı, ılık su, erik tarzında ilk öğünü atlayın.
  • Sabah kahvaltısı öğle yemeği ile birleşeceği için daha tok tutan, daha alternatifli ve çeşitli bir kahvaltı ediniz, kahvaltı miktarları arttırınız.
  • Günü 2 öğün olarak düşünmeyiniz, sabah ve akşam şeklinde arada uzun süre boşluk bırakırsanız metabolizma hızınız yavaşlar ve yemek düzeniniz bozulur. Bu yüzden arada mutlaka bir öğün daha yemek tüketin veya yemek yiyemiyorsanız sık ara öğünler yapın.
  • Sabah geç kahvaltı olacağı için ara öğünleri atlayıp, hafif bir öğle yemeği tüketiniz, öğle yemeği yemek istemezseniz 2-3 küçük ara öğünler tüketiniz.
  • Öğle yemeği yemezseniz akşam yemeği saatini biraz daha erken (örn 18:00) saate çekiniz.
  • Gün içinde mutlaka protein tüketiniz, akşam et veya balık tercih ediniz.
  • Hafta sonu egzersiz yapmak isterseniz kahvaltıdan 30 dk sonra en iyi zamandır , kahvaltı öncesi gitmek isterseniz muz+1 bardak süt içiniz ve egzersiz sonrası kahvaltı yapınız.
  • Günlük sıvı ihtiyacınızın hafta sonu da 2-2.5 lt olduğunu unutmayınız.

 

      Hafta Sonu İçin Örnek Beslenme Programı 

Sabah (geç kahvaltı/ 11:00)

2 dilim peynir

1 adet yumurta

4-5 adet zeytin

1 tatlı kaşığı reçel

2-3 dilim tam tahıllı ekmek

Yeşillik

 

Öğle 15:00

6-7 kaşık zeytinyağlı sebze yemeği

1 kase yoğurt

1 dilim tam tahıllı ekmek

 

17:00

1 porsiyon meyve

 

Öğle yemeği yemek istemezseniz 15:00

1 kase meyveli yoğurt

2 adet ceviz

 

Ara

17:00

10 adet badem

1 porsiyon meyve

 

Akşam 19:00

120 gr et veya 200 gr balık

Salata

1 kase çorba

1 dilim kepek ekmek

1 bardak ayran

 

Gece

2 porsiyon meyve

  • 7 Haziran, 2016