Gece Yemelerini Nasıl Durdurabilirim?

54. gece yemelerini nasıl durdurabilirim

Kilo vermeye çalışan çoğu kişinin ortak olarak problemi gün içinde diyete rahatlıkla uymak; fakat akşam yemeklerinden sonra gece boyu atıştırmaları durmamak ve iştahı baskılayamamaktır. Bu çok sık rastladığımız bir problemdir. Akşama kadar rahat diyet yapılır çünkü gün içinde uğraşacak bir çok aktivite ve işimiz vardır fakat akşam yemeğinden sonra günün stresi ile başbaşa ve boş kaldığımızda sürekli bir şeyler atıştırma isteği duyarız. Gün içinde ve akşam yemeğinde alınacak önlemler ile akşam yemelerinin önüne geçebilirsiniz.

 

  • Uzun süreli açlık

Gün içinde öğle yemeğini atlama, ara öğünleri atlayarak akşam yemeğine çok aç oturma kan şekerinin yemekten sonra hızla yükselmesine ve ardından hızla düşmesine sebep olacaktır. Özellikle bu tür durumlarda yemek sonrası çok ciddi tatlı istekleri hissedersiniz. Bunu engellemek için öğle yemeğini kesinlikle atlamamak ve ara öğün tüketmek şarttır. Çok ciddi bir problem yaşıyorsanız ara öğünde kepekli tost veya sandviç tüketebilirsiniz, sizi daha tok tutacaktır. Burada Önemli olan aç akşam yemeğine oturmamaktır.

 

  • Karbonhidrat tüketimi

Akşam yemeğinde yüksek karbonhidratlar almak (pirinç pilavı, beyaz ekmek, soslu makarna, tatlı v.b) yine kan şekeriniz hızla düşerek tüm gece boyunca daha sık acıkmanıza ve doymamanıza sebep olacaktır. unutmayın ki bu tür besinler sadece 2 saat sizi tok tutarlar. Oysa kepekli ekmek, kepekli pirinç tarzında posalı besinler tüketmek 4-5 saat tok kalmanıza sebep olacaktır.

 

  • Proteini arttırmak

Gece yemeleri fazla olan kişilerde akşam yemeğini protein ağırlıklı tüketmek daha çok işe yarar. Öğle yemeğinde sebze tarzı hafif besinler alarak, akşamüzeri 1 kepekli tost ve akşam tavuk, balık, kırmızı et tüketmek iştahı daha dengeler. Protein mideyi daha geç terk eder ve daha uzun süre tok tutar.

 

  • Yemek sonrası ara öğün

Yemeklerden sonra ara öğün olarak tek meyve, bisküvi tarzında karbonhidrat tüketimi daha fazla acıkmanıza neden olabilir. Gece atıştırmalarınız fazlaysa meyveyi tek başına yemek yerine yanına yoğurt, tarçınlı süt tarzında protein içeren besinlerle tüketiniz.

 

  • Egzersiz

Egzersiz iştahı azaltır bu yüzden yemek sonrası 30-40 dk tempolu yürüyüşler yapmak gece iştahı azaltıp, yeme ataklarını bastırır.

  • 8 Haziran, 2016