Farketmeden Günde 150 Kalori Kısıtlamanın 10 Yolu

51. 150 kalori kısıtlamak

Diyet yapmak çoğu kişi için zordur. Genel olarak diyet takip etmek, her yemeği ayarlamak ve kendini kısıtlamak istemezler. Bu yüzden beslenmenizde gün içinde yapacağınız ufak değişiklikler ile günde 150 kalori kısıtlayarak haftada yarım kilo verebilirsiniz.

 

 1. Pişirme tekniklerinizi değiştirin

Yemek yaparken kızartma yerine ızgara yapmak, etli yemekleri pişirirken yağ eklememek, etleri sebze ile pişirmek (örneğin ızgara tavuk yerine sebzeli tavuk yapmak), tereyağ eklememek gibi pişirme tekniklerini değiştirmek gün içinde 150 kcal daha az almanızı sağlar.

 

 1. Sıvı alımına dikkat

Gün içinde kalorisi yüksek meyve suyu, asitli içecekler, sporcu içecekleri tarzı yüksek kalorili içeceklerin tüketimini kesip onların yerine su, ayran, sadece soda, şekersiz içecekler tüketmek size haftada 3500 kcal azaltmanızı sağlayacaktır.

 

 1. Şeker kullanmayın

Çay ve kahveyi şekersiz tüketmek ortalama günde 150 kcal daha az kalori almanıza yardımcı olacaktır. Sadece çay ve kahve şekerini  keserek yılda ortalama 5-8 kg verebilirsiniz.

 

 1. Tabaklarınızı küçültün

Yemek alışkanlıklarınızı değiştirmeseniz bile gün içinde 1 küçük boy tabak kullanmak otomatik olarak gün içinde yemek porsiyonlarının azalmasına yani günde en az 150 kcal yakmanıza sebep olur.

 

 1. Aparatifleri kesmek

Yemek öncesi sunulan zeytinyağı, ekmek, peynir çeşitleri, soslar v.b çok aç olduğumuz zamanda iştahı arttırır ve daha fazla kalori almamıza sebep olur. Bu yüzden yemek öncesi gelen aparatiflere her zaman hayır demelisiniz, gerekiyorsa garson ile konuşup bu tür besinlerin masaya servis edilmemesini söyleyebilirsiniz.

 

 1. Sosları eklememek

Salata yemek istediğiniz zaman içerisine eklenen soslar, peynir, çıtır ekmek tarzı besinler        günde en az 200-300 kcal daha fazla almanıza sebep olur. Bu yüzden salata ve yemeklerinizin soslarını kendiniz ekleyin, masaya sossuz sipariş verin.

 

 1. Alkol alımını kesmek

Bağımlı olmasanız da alkol alımı haftada 800-1600 kcal kadar ek kalori diyete ekler. Bu yüzden alkol alımını kısıtlamak bile size günde 150 kcal daha az almanıza yardımcı olacaktır. Alkol yerine limonlu soda tüketebilirsiniz.

 

 1. Yürüyüşü arttırmak

Sabah ve akşam arabanızı almadan işe gitmek veya servis-otobüsten 2 durak önce inmek gün içinde daha fazla hareket etmenize yardımcı olacak ve günde 150 kcal yakmanızı sağlayacaktır.

 

 1. Tek ana yemek

Türk kültüründe genellikle yemekler sofraları önce çorba, sonra ana et yemeği yanına zeytinyağlı sebze ve salata ardından pilav-makarna gibi karbonhidrat servisi ile olur. Bu noktada ana yemeğinizi tek bir yemek seçip yanına zeytinyağlı yememek veya sadece zeytinyağlı tüketip et yemeğini yememek gün içinde 150 kcal daha az kalori alımına sebep olacaktır. Tek yemek seçip  yemek zayıflamada etkili bir yöntemdir.

 

 1. Karbonhidratlardan seçim yapmak

Ana yemeklerde karbonhidrat grubundan 1 tane tüketmeye özen gösterin . ekmek, makarna, patates, pirinç, çorba gibi besinler karbonhidrat grubundadırlar. Ana yemek yanına hem çorba hem makarna hem ekmek almak yerine o ana öğünde yemek yanına ya çorba, ya makarna , ya da ekmek seçmek gün içinde 150-300 kcal daha az almanıza yardımcı olacaktır.

 • 8 Haziran, 2016