Erkekler Diyette Daha Başarılı

48.-erkekler-diyette-daha-basarili

Genelde diyet yapanlar hep kadınlarmış gibi algılanır; fakat son yapılan çalışmalarda erkeklerin de artık daha fazla diyet yaptığı ve hatta kadınlardan daha başarılı olduğu görülmüştür.  Çocuk ve ergenlik döneminde daha fazla hareket etmeleri ile kas kitlelerinin daha fazla ve metabolizma hızlarının daha iyi olması gibi sebeplerle kilo problemini daha az yaşamaktadırlar. Daha sonra sporun bırakılması, evlenme, işe girme, daha az sosyal hayat tarzında etkilerden dolayı erkekler kilo almaya başlıyorlar. Bu dönemde diyet ve beslenme ile ilgisi erkeklerin daha fazla artıyor. Yapılan araştırmalarda erkeklerin yaptıkları diyetlerde daha başarılı oldukları, kilolarını daha uzun süre korudukları ve diyette daha disiplinli devam ettikleri görülmektedir. Peki erkekler neden diyette daha başarılıdır?

 • Erkeklerin vücut yapıları kadınlardan farklıdır. Erkeklerde yağ yüzdesi daha düşüktür ve kas miktarları daha fazladır. Bu yüzden metabolizmaları daha hızlıdır. Diyete başladıklarında daha hızlı kilo kaybederler ve bu onların daha motive olmalarını sağlar.
 • Erkekler sürekli diyet yapıp bırakmadıkları için diyetten bıkmış durumda değildirler. Hayatlarında kadınlara oranla daha az diyet yaparlar ve yaptıklarında daha motive devam ederler.
 • Küçük ayrıntılara takılmamaları da onlara başarı getirir. Kadınlar 200-300 gr aldım verdim tarzında kilolara çok takıldıkları için moral bozuklukları yaşarlar, diyetten daha sık vazgeçerler fakat erkekler için bu küçük ayrıntılar diyeti bırakmalarına sebep olmaz.
 • Erkeklerin kas kitleleri daha yüksek olduğu için egzersizlerde daha iyi sonuç alırlar ve daha iyi yağ yakarlar. Kadınların ise bu sonuçlara ulaşmaları için biraz daha fazla efor harcamak zorunda kalırlar.
 • Erkekler diyet konusunda daha az duygusaldırlar ve takıntılı değildirler. Diyete başladıklarında ufak bozma veya kaçırmalara daha az üzülürler, moralleri daha az bozulur ve yola devam ederler fakat kadınlar küçük bozmalarda daha çok üzülüp tepki verirler, diyeti bırakıp, tekrar başlarlar.
 • Erkekler sürekli çevresindekilere diyet yaptıklarını söylemezler. Çevrenizde ki kişilere ne kadar az diyet yapıyorum der veya ne kadar az diyet sohbeti yaparsanız, bu konuları takıntı haline getirmezseniz o kadar daha başarılı olursunuz. Çünkü beyin sürekli meşgul olmak istemez diyetle. Siz hiç erkeklerin sürekli diyetten ve zayıflamaktan bahsettiğini duydunuz mu? Ben hep futbol, iş, finans sohbetleri duyuyorum.
 • Daha az yemek yapıyorlar. Erkekler ev ve mutfak işleri ile daha az ilgili oldukları için, yemeğin tadına bakma, yaparken özenme tarzında bir problemleri yoktur genel olarak yapımını görmemeleri onlar için avantajdır.
 • Erkekler rahatlıkla HAYIR diyebiliyorlar. Biz bayanlar düşüncelerimizi çok açık dile getiremeyen insanlarız, bu yüzden bir davette uzatılan yemek tabağına hayır demek yerine, karşımızda ki kırılmasın diye istemeye istemeye kabul ederiz fakat erkekler böyle değildir, düşüncelerini açık dille belirtirler ve hayır derler. Bu istemedikleri fazla kalorili besinleri yemeyi engeller
 • Erkeklerin patalı, börekli günleri yoktur. Çalışmalar kadınların günlerinde ki yüksek kalori ve yağ içeren hamurişi besinlerin yılda 1 kg aldırdığını gösteriyor. Erkeklerin gün, hamurişi yemekler, sabah kahveleri tarzında yemekli ortamlarının olmaması diyetlerini daha az bozmalarına sebep olur.
 • Çalışmalar kadınlarda duygu durum bozuklarının daha sık yaşandığını bununda daha tatlı, çikolata, fazla ve kalorili yemek isteklerine sebep olduğu biliyor. Erkekler gün içinde daha az yeme krizine giriyor ve bu da onların daha başarılı diyet yapmasına sebep oluyor.
 • 8 Haziran, 2016