En Sağlıklı Kırmızı: Laykopen ve Sağlık İlişkisi

karpuzzz likopen

Yazın sofralarımızı süsleyen kırmızı sebzelerin içeriğinde sağlık için çok önemli pozitif etkileri bulunan bir çeşit karatoneid olan laykopen adında bir maddenin son yıllarda üzerinde çok duruluyor, çalışmalar gösteriyor ki kırmızı renkli sebze ve meyvelerde yoğun olarak bulunan laykopen maddesinin kalp hastalıkları ve  kanser üzerinde olumlu etkileri olduğunun son araştırmalarda altı çizilmiştir.

Canlı kırmızı rengi ve yemek, salatalarda ki harika tadıyla domates laykopen miktarı çok yüksek bir sebzedir. Laykopen domates dışında karpuz, kayısı ve papayada  bulunur. Yapılan çalışmalarda laykopenin kuvvetli bir antioksidan olduğu ve bazı hastalıklarla kuvvetli ilişkisi olduğu gözlenmiştir:

  • Sesso ve arkadaşlarının yaptığı çalışmada laykopen tüketimi ve kardiyo vasküler hastalıklar (kalp hastalıkları) arasında kuvvetli bir bağ olduğu görülmüştür. Yapılan çalışmada 7 hafta laykopen içeren diyette domates veya ürünlerini tüketen kişilerde kardiyovasküler hastalıkların oluşum riskinin %30 azaldığı gözlenmiştir. Kalp hastalıklarının oluşum risklerini azaltmasının sebebi olarak ta Laykopenin diğer karotoneidler gibi yüksek antioksidan etkiye sahip olduğu ve kan kolesterol miktarının azaltılması mekanizmasında rol oynadığı görülmüştür.
  • Çalışmalarda laykopenden zengin bir diyet ile göğüs ve prostat kanseri oluşum riskinin azaldığı gözlenmiştir.
  • Sağlık açısından önemli bir yere sahip olan antioksidanlar vücudumuzun zararlı maddelerden temizlenmesi için önemlidirler, laykopen de kuvvetli bir antioksidandır ve bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesinde yardımcı olur.
  • Laykopen başta olmak üzere içeriğinde potasyum, folat, A, C, E vitamini, polifenol, çözülebilir lif içeren domates tam bir vitamin deposudur. Aşağıda ki tabloda domates ve ürünlerinin besin değerleri görülmektedir:

 

Çiğ Domates Ketçap Domates Suyu Salça

Domates Çorbası

Potasyum 237 382 229 331 181
A vitamini 833 933 450 348 193
C vitamini 12.7 15.1 18.3 7.0 27.3
Folat 15 15 20 9 7
laykopen 2573 17007 9037 15152 5084

 

Yukarda ki tabloda görüldüğü gibi laykopen miktarları domateste piştikçe artmaktadır bu yüzden yemeklerimizde salça kullanımı sağlık açısında olumlu etkiye sahiptir. Domatesin hormon etkilerinden korunmak için yazın taze olduğu mevsimde bol bol çiğ ve pişmiş olarak tüketmeli, kışın ise daha çok domates kurusu, domates suyu ve salça tüketimine özen gösterilmelidir.

  • Mide hastalıkları, reflü tarzı sindirim sistemi rahatsızlıklarınız yoksa domatesi bol suda yıkayarak kabuğunu soymadan tüketiniz.

 

                LAYKOPENDEN ZENGİN YAZ DİYETİ

          Sabah

1 kepekli tost

2-3 adet dilimlenmiş domates

          Ara

3 adet kayısı

          Öğle

1 tabak menemen

1 kase yoğurt

1-2 dilim tam tahıllı ekmek

          Ara

naneli domates suyu

3-4 kepekli bisküvi

          Akşam

1 tabak salçalı etli patlıcan yemeği

1 kase domates çorbası

1 dilim kepek ekmek

          Gece

1 dilim karpuz

1 dilim peynir

  • 10 Haziran, 2016