En İyi Yağ Yakan 10 Besin

71. metabolizmayıı hızlandıraann

1.ELMA: Elmanın %85 I sudan oluşur ve 1 elmada yaklaşık 5 gr posa vardır.

 

  1. YUMURTA: Doğada en kaliteli protein yumurtadır, yumurtanın %100 ü proteini vücutta kullanılabilir.

 

  1. KARNABAHAR: İçerisinde yüksek miktarda fitokimyasallar içerir. Özellikle sulfaraphane adlı fitokimyasal vücudun yenilenmesine ve yağ yakmasına yardımcıdır.

 

  1. YOĞURT: Çalışmalarda kalsiyum içeren besinlerin özellikle probiytik içerikli yoğurdun yağ yakımını arttırdığı ve kilo verdirdiği görülmektedir. Günde 2-3 porsiyon yoğurt-süt-probiyotik yoğurt-ayran-kefir tüketiniz.

 

  1. YULAF: Posa içeriği çok yüksek olan yulaf tokluğu arttırır, yağyakmayı kolaylaştırır. Yulafı yoğurt ve meyve ile beraber yemek yağ yakımını arttırır. Meyvelerden özellikle ananas, kivi, yaban mersini, kayısı tercih edilebilir.

 

  1. KURUYEMİŞLER: Ceviz, badem, fındık yüksek miktarda Q-3, magnezyum, çinko, demir içerir. Özellikle ara öğünlerde meyve ile alındığında kan şekerini dengeler ve yağ yakımını arttırır. Yağlı tohumların kalori miktarları yüksektir bu yüzden tüketirken miktarlarına dikkat etmek gerekir. 10 badem, 2 ceviz, 10-15 adet fındık 1 porsiyon miktarlarıdır.

 

  1. ÇORBA: Özellikle yemek öncesinde yenildiğinde sıvı hacmi ile mideyi doldurduğu için doyma hissini arttırıyor, daha sonra yenilecek ana yemek miktarını azaltıp daha az kalori alumina yol açıyor. Çorbalarda sebzelerin bol kullanılması posa miktarını arttırıyor ve yağ yakımına yardımcı oluyor.

 

  1. BALIK: Yüksek kaliteli protein ve Q-3 içeren balık metabolizma hızını arttırıyor. Balık zencefil ve limonla beraber tüketilirse etkisini daha da arttırmış oluyor.

 

  1. BULGUR: Posa miktarı yüksek olan bulgur domates, soğan ve kurubaklagillerle beraber tüketilise tam sağlıklı beslenme örüntüsüne sahip oluyor, doygunluğu arttırıp yağ yakımını hızlandırıyor.

 

  1. SALATA: Bol yeşilliklerle hazırlanan salata yüksek posa içeriği ve mide hacmini doldurduğu için daha çabuk doymamıza sebep oluyor.
  • 9 Haziran, 2016