Doğum Sonrası Diyete Ne Zaman Başlanmalı?

9.dogum-sonrasi-diyete-ne-zaman-baslanmali

Hamilelik ile alınan fazla kilolar doğum sonrası anneleri çok üzüyor. Bu kilolar ile kendini iyi hissetmeyen ve mutsuz olan anne , hemen acil şekilde kilo vermek istiyor. Bir taraftan fazla kiloları ile mutsuz olan anne diğer taraftan yeni doğan çocuk ile başa çıkmaya ve emzirmeye çalışıyor. Halk arasında emzirirken diyet yapamazsın bilinci de anneyi ikilimde bırakıyor? Emzirirken diyet yapabilir miyim? Kilo vermem sütü azaltır mı? Ne zaman eski halime gelebilirim?

Her ne kadar anne hamilelikte çok kilo almasa da doğum sonrası karın bölgesinde mutlaka bir miktar yağ artışı gözlenir, gereğinden daha fazla kilo alan anneler ise kendilerini daha da kötü hissetmektedirler. Doğum sonrası hamilelikte oluşan ödem (vücudun su tutması) hemen geçmemekte, karın bölgesinde bir süre şişkinlikler devam etmektedir. Bu yüzden ilk 4 ay içinde ödem ve şişkinliklerin inmesi beklenmelidir. Diyete ne zaman başlanacağı net şekilde ortaya konmamaktadır. Kimi uzmanlar doğumdan hemen sonra kimisi 4-6 ay kimisi emzirme ne zaman biterse diye cevap vermekteler. Çalışmalar sütü azaltmayacak kaloride dengeli ve yeterli bir diyet ile doğumdan hemen sonra annenin kilo verebileceğini belirtiyor. Sütün kalitesi beslenmeye bağlı olduğu için siz dengeli ve yeterli beslenir, uzman kontrolünde yeteri kadar süte zarar vermeyecek kaloriyi alıyorsanız zaten kilo vermeye başlayabilirsiniz. Fakat diğer taraftan annede doğum ile oluşan bir travmanın ve psikolojik rahatlığın oluşması, süt salınımının yoluna girmesi, şişlik ve ödemlerin gitmesi için 4 ay beklenmesi önerilmektedir. 4 ay sonunda emzirme devam etse de diyetisyenin kalorisini ayarladığı bir diyet ile sağlıklı kilo vermeye başlanabilir.

Unutulmamalıdır ki sütün kalite ve miktarını arttıran sürekli kalorili şeyler yemek değil, sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmedir. Bu yüzden 4 ay sonrasında vücudunuz toparlanmaya başladığında kilo vermeye başlayabilirsiniz. Emzirme bitene kadar kilo vermeyi ertelemekte doğru bir davranış değildir. Yemek alışkanlıklarının değişmesi, kiloların kalıcı hale gelmesi, egzersizin azalması daha ileride kilo vermenizi daha zorlaştıracaktır. Bu yüzden 4 aydan daha fazla beklenmemelidir. Yapılan araştırmalarda kilo problemi olan kadınların kilolarını özellikle doğum sonrası veremediklerini gösteriyor.

  • 5 Haziran, 2016