Diyetinizi Bozduysanız Ertesi Gün Dengeleyin

38. diyeti bozmak

Genel olarak zayıflamaya karar veren kişiler ya hiç bozmadan diyet yapar ya da ufacık bir kaçamak olsa bile diyeti tamamen bırakır. Oysa 1 öğün hatta 1 gün bile diyetinize hiç uymasanız da ertesi gün biraz daha dikkat ederseniz kilo vermeye devam edebilirsiniz. Burada önemli olan 1 gün önce aldığınız fazla kalori miktarını 1 gün sonra ayarlayabilmektir.

Örneğin siz 1 gün içinde 1600 kcal harcıyorsunuz. Zayıflamanız için diyetiniz ortalama 1400 kcal ve siz o gün akşam arkadaşlarınızla buluştunuz ve geri çeviremediğiniz pasta ikram edildi ve siz bunu yemek zorunda kaldınız yani o gün 1700 kcal aldınız, bu rakam harcadığınızdan daha fazla, peki ne yapmalısınız ki ertesi gün kilo almayın. Ortalama 1100 kcal bir diyet yaparsanız, 1 gün önce aldığınız fazla kaloriyi biraz dengelemiş ve diyetinize hasar vermeden devam etmiş olursunuz. Bu yüzden böyle durumlarda normalde yaptığınız diyetten bir miktar azaltmak işe yarayacaktır. Örneğin sizin öğle yemeğinizde 2 dilim kepek ekmek varsa 1 ‘e indirin , ara öğünde kepekli tostunuzun yerine 1 meyve tüketin.

Ayrıca diğer bir yöntemde bir sonra ki gün yediklerinizi harcamak için spor yapmaktır. 1 saat yürüyüş yapmak 1 gün önce ki alınan fazla kaloriyi yakacaktır.

Bunun dışında diyetlerde arada diyetisyenler bonus yani serbest öğünler de kullanırlar, bu yüzden hem sizin sıkılmamanız hem de diyetinizi bozduğunuzu düşünmemeniz adına haftada 1 olacak şekilde bu tür kendinize serbestlikler de tanıyabilirsiniz. Burada önemli olan sizin ertesi gün tekrar kaldığınız yerden diyetinize devam ediyor olmanızıdır.

 

DENGE DİYETİ

Sabah

3 kaşık buğday gevreği + 1 kase light yoğurt + içine 1 elma doğrayın

 

Ara

3 adet kayısı

 

Öğle

1 kase çorba (sebze çorbası çok daha düşük kalorilidir)

1 kase yoğurt

Bol salata

1 dilim tam tahıllı ekmek

 

Ara

1 porsiyon meyve + 2 adet ceviz

 

Akşam

5-6 kaşık sebze yemeği

1 kase yoğurt

1 dilim tam tahıllı ekmek

 

Gece

2 porsiyon meyve

 

Not: Bu bir zayıflama diyeti değildir. Sadece 1 gün uygulanır.

  • 7 Haziran, 2016