Detoks Dosyası

19. detoks dosyası-2

Son yıllarda bir trend şeklinde artan detoks diyetleri konusunda tıp dünyasında da bir çok çelişkili açıklamalar ve uygulamalar ortaya çıktı. Büyük bir sektör haline gelen detoks diyet ve ürünleri konusunda kimi uzmanlar bu uygulamaların işe yaramadığını ve kandırmaca olduğunu kimi uzmanlarda detoksun sağlıklı bir uygulama olduğunu ve vücudun temizlenmesi gerektiğini savundu. Çimen suyu, detoks çayları, detoks hapları gibi bir çok ürün piyasa da raflarda, acaba bunların hangileri ne kadar sağlıklı?

”Bilinçsiz Yapılan Detoks Diyetleri  Sağlığa Zararlıdır”

Detoks nedir?

Metabolizmamız biz uyurken bile sürekli çalışma halindedir, metabolizma enerji üretirken, vücutta yıkım ve yapım olayları devam ederken başta serbest radikaller olmak üzere açığa bir çok zararlı  maddeler çıkar, bunun yanında yiyecekler ile alınan kimyasallar, hormonlar, alkol kullanımı, stres, sigaranın getirdiği zararlı maddelerde vücutta zamanla birikir. Bu zararlı maddeler hücrelere zarar vererek, kanser, bağışıklık sisteminin düşmesi tarzı bir çok sağlık problemi oluşmasına neden olurlar. Detoks; detoksifikasyon kelimesinin kısaltılmışıdır ve vücuttan bu zararlı maddelerin atımını sağlayan yöntemlere verilen isimdir.

 

Detoks yapılmalı mıdır?

Vücudumuzun çok iyi işleyen ve bağışıklık sistemi dediğimiz sistem sürekli çalışır.  Gerçekten de metabolizmamız o kadar iyi çalışır ki, sağlıklı, dengeli ve yerli beslenen bireylerde detoks diyetlerine ve ürünlerine kesinlikle gerek yoktur. İnsan vücudunun alkol, ilaç, metabolizma ve sindirim atıklarını, kimyasalları ve bakterileri temizleyen mekanizmalarının zaten sürekli çalışmaktadır. Bu noktada detoksun bir aldatmaca olduğunu söyleyen uzmanlar aslında hiç de haksız değiller. FAKAT…

Kimler detoks yapmalı?

Bazı bireylerde yüksek stres, sigara ve alkol kullanımı, yaşadığı büyük şehirde ki hava kirliliğinin çok yüksek düzeye ulaşması, taze ve meyveye ulaşılırlığın düşük olması, meyve ve sebzelerde kullanılan hormon ve peptisit kalıntılarına fazla maruz kalması, trafikte çok bulunması, az uyku uyuması, sık ilaç kullanımı gibi durumlarda detoks programları uygulanabilir. Şöyle düşünelim; Anadolu’da yaşayan birini düşünün, evinin önünde pazardan mevsimlik meyve ve sebzesini alıyor, işi düzenli, stres düzeyi düşük, masa başı değil, yürüyerek işine gidiyor, günde 8 saat uyuyor, alkol ve sigara kullanmıyor, dengeli besleniyor, diğer taraftan İstanbul’da yaşayan birini ele alalım, sigara kullanıyor, bir şirkette yönetici, stres seviyesi yüksek, hergün trafikte araba kullanarak 2-3 saatini geçiriyor, zaman kaybetmemek için ve sık toplantılarından dolayı sürekli dışarıda, restaurantta yemek yemek zorunda, akşamları 4-5 saat uyuyabiliyor, ailesi ile çok az vakit geçiriyor, spor yapmıyor, meyve tüketimi düşük. Tabii ki bu tür bir kişinin arada detoks programına alınması sağlığı bakımından yararlıdır.

 

Detoks bir zayıflama yöntemi değildir.

Detoks diyetlerinde yapılan en büyük hata ise bu tür diyetler ile kısa sürede ağırlık kaybının sağlamaya çalışmaktır. Çok düşük kalorili, sıvıdan oluşan detoks diyetlerini uzun süreli yapmak  belki geçici kilo vermenize sebep olabilir fakat bu diyetler ile verilen kilolar yağdan olmamakta sadece vücuttan kas ve su kaybı olduğu için kilo verseniz de bu kilolar yakın bir zaman sonra hemen geri alınır, kalıcı olmaz ve bu durum sık uygulanırsa metabolizma hızını yavaşlatır.

 

Yanlış detoks programları sağlığı bozar.

Yapılan düşük kalorili, dengesiz ve yetersiz besinlerden oluşan bu tür programları bilinçsiz yapmak sağlık problemlerine sebep olur. Kalp ritim bozukluğu, mide rahatsızlıkları, hemoroid, bağışıklık sisteminin zayıflaması, dikkat dağınıklığı, tansiyon düşmeleri, anemi, depresyon gibi çok ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir. Daha sağlıklı olmak için sağlığınızdan olmayınız. Detoks diyetleri kısa sürelidir ve aslında bol sıvı, meyve ve sebze ağırlıklı bir diyet olup, sağlıklıdır.

 

Herkes detoks yapabilir mi?

Çocuklar, yaşlılar, kalp hastaları, tansiyon hastaları, diabet, karaciğer, böbrek yetmezliği, gut gibi teşhisi konmuş hastalıkları olan kişiler bu tür diyetleri yapmamalıdır.

 

Çimen suyu

Son zamanlarda en çok satılan çimen suyunun çok güçlü bir detoks olduğu söylenmektedir. Bu tamamen bilim dışıdır. Çimen suyu toplanırken çeşitli otlarında karışabileceği için sağlığa zarar bile verebilir, bu yüzden çimen suyu içmeyiniz.

 

Detoks karışımları

Piyasa da detoks çayı, ot karışımları çok farklı isimlerde bulunmaktadır. Bunların çoğu izinsiz bilinçsizce aktarlarda karıştırılan ot karışımları olabilir. Tabii ki ot çeşitlerinin ve baharatların sağlığa yararlı olanlar yüzlerce yıldır biliniyor fakat bilinçsizce kullanılan adı ve karışım miktarları belli olmayan bu tür karışımların kullanılması sağlığa zararlı da olabilir.

Detoks diyetinde antioksidanlara ağırlık veriniz,

Detoks programına girmek istiyorsunuz,

 

 • Sabah kalktığınızda ılık bir duş alarak güne başlayınız
 • Diyetinizde o mevsime özgü meyve ve sebzeleri tercih ediniz
 • Kafein, sigara ve alkolden uzak durunuz
 • Günde 10-12 bardak su içiniz
 • Her gün hafif 30 dk yürüyüş yapınız
 • Aralarda yeşil çay, ıhlamur, adaçayı, nane çayı gibi bitki çayları tüketiniz
 • Toksin ve serbest radikal oluşumunu yavaşlatan antioksidanlar, vitaminler ve bazı mineraller de bulunur. Selenyum, E ve C vitaminleri, üzüm çekirdeği ve zarı , soya , bakır,çinko gibi antioksidanları diyette bolca tüketiniz.
 • Biberiye, zencefil, dereotu, zerdeçal, kekik, fesleğen güçlü antioksidanlardan. Yemekleriniz de bol bol baharat kullanınız,
 • Detoks diyetleri 4-5 günü geçmemelidir
 • Kızartma, hamurişi ve tatlıları diyette tüketmeyiniz
 • Gün içerisinde hafif klasik müzik dinleyiniz
 • Mümkünse stresli ortamlardan kaçınınız

 

Detoks sıvısı;

¼ maydanoz suyu+1/2 kabuklu elma ve limon+1 karanfil+küçük tahta tarçını 1 lt suya koyarak bir taşım kaynatıp altını kapadıktan sonra içine biraz mısır püskülü koyup 10 dk dinlendiriniz, süzüp gün içerisinde içiniz,

 

Sabah

4 kaşık yulaf+1 yeşil elma+2 ceviz+200 cc süt+1 tatlı kaşığı bal

 

Ara

2 mandalina (veya 1 porsiyon meyve)

 

Öğle

1 kase sebze çorbası

1 tabak karışık üzerine az zeytinyağı gezdirilmiş sebze haşlama

1 kase yoğurt

 

Ara

1 bardak taze sıkılmış portakal suyu

3 adet kayısı

5-6 adet fındık

 

Akşam

1 porsiyon balık veya soya köftesi veya soyalı sebze yemeği

Salata

1-2 dilim esmer ekmek

 

Gece

1 bardak nar suyu veya üzüm suyu

1 kivi

 • 6 Haziran, 2016