Çocuklarda Obezitede Ebeveyn Hataları

15.cocuklarda obezitede ebevyn hataları

Obezite ve şişmanlık her yaş grubu için önemli bir sağlık problemidir fakat çocuk ve ergenlik dönemi obezitesi, ileriki dönemde obezite riskini ve kronik hastalıklar risklerini daha fazla arttırdığı için daha önemli ve üzerinde durulması gereken bir durumdur. Çocuk ve ergenlik obezitesinde kimi zaman hormon ve tedavilerin etkisi olsa da daha çok yanlış beslenme alışkanlıkları daha üst sıralardadır. Çocuklukta beslenme alışkanlıklarının oluşmasında ise anne , baba ve diğer ebeveynlerin büyük bir etkisi vardır. Doğru beslenme alışkanlıklarını çocuklar ebeveynlerinden ve okul çevresinden alırlar. Bu yüzden sizin fark etmediğiniz yanlış davranışlar ile çocuğunuz ilerde obez veya şişman olabilir. İşte ebeveynleri yaptığı başlıca hatalar:

  1. Sürekli Diyetten Bahsetmek

Evde sürekli diyet yapan kişilerin olması ve sürekli diyet ve dış görünüş, kilodan bahsedilmesi çocuğun beslenme alışkanlıklarını yanlış etkiliyor. Örneğin annesi sürekli diyet yapan kız çocuklarının ileride obezite veya anoreksiaya yakalanma risklerinin daha fazla olduğu tespit edilmiş. Bu yüzden diyet yerine sağlıklı beslenme terimini kullanın ve onların yanında diyetten ve kilolarınızdan şikayetçi olmayın.

  1. Ödül Olarak Besin Kullanmak

Annelerin eğitimde yaptığı en büyük hatalardan birsi besini ödül olarak kullanmaktır. Eğer ödevini yaparsan sana çikolata alacağım, eğer uslu durursan seni hamburger yemeğe götüreceğim. Tabii ki eğitimde ödül veya ceza vardır fakat besinler kesinlikle ödül veya ceza olarak kullanılmamalıdır. Çocuklar bu durumda o besini yemenin yanlış olduğunu düşünmek yerine sanki hamburger yemek güzel bir şeymiş gibi algılayıp ileride sıkıntılı, üzüntülü durumlarında kendilerini yemek yemeye veriyorlar.

  1. Kendisinin Sağlıklı Beslenmemesi

Çocuklar her zaman ebeveynlerini örnek alırlar. Siz nasıl beslenirseniz çocuğunuzda size uyacaktır. Yani evde sebze yemeyen bir babanın sofrada o tabakta ki ıspanak bitecek diye çocuğuna bağırması pekte inandırıcı olmamaktadır. Bu yüzden çocuğunuzun nasıl davranmasını istiyorsanız siz de ona öyle örnek olun. Örneğin annesi kilolu bir çocuğa yediklerine dikkat biraz, kilo alıyorsun demek çok hoş olmadığı gibi. Bu yüzden siz de sağlıklı beslenin, örnek olun.

  1. Şişmanlıkla İlgili Espriler

Çocuklarda ve ergenlerde en çok psikolojik yara aldıran ve ileride anoreksiya, obezite gibi hastalıklara sebep olan davranış kalıbı sürekli eleştirmek ve dalga geçmektir. Evde kardeşler, anne-baba arasında asla şişman, göbekli, sarkık, obez tarzında rencide eden imalar ve şakalar kesinlikle yapılmamalı ve çocukların kendi arasında yapılmasına da izin verilmemelidir.

  1. Tabağındakiler Bitecek

Yemekte kesinlikle korkutma ve ısrar içeren cümleler kullanmayın.çocuğunuzu asla korkutmayın. O tabak bitmezse öcüler seni yer tarzında zorlama ve korkutmalar ileri ki dönemde çocukta  obezite ve anoreksiya risklerini arttırır. Korkutmayın, üstüne gitmeyin, ısrar etmeyin. Yediği kadar yesin ve doyduğunda tabağında bıraksın. Korkutmayın, bu ileri ki dönemde bilinç altında sürekli tabağımı bitirmeliyim mesajı bıraktığı için obeziteye psikolojik anlamda davetiye çıkarmış olursunuz.

  1. Mönüyü Ona Göre Ayarlamayın

Annelerin yaptığı en büyük hatalardan birisi sürekli biz yemek yiyelim diye sevdiğimiz besinleri evde pişirmesidir. Köfte+patates seviyor diye haftanın 5 günü bu mönüyü yapan anne gördüm. Mönüyü çocuğunuza göre değil, sağlıklı beslenmesini sağlamak amaçlı hazırlayın. Yeni tatlar ve tarifler deneyin. Oldu ki o akşam ıspanak yaptınız ve çocuğunuz şiddetle yemeyi reddetti, hemen kalkıp onun sevdiği besinleri hazırlamayın, tamam sen bilirsin deyip, bırakın. Zamanla alternatifi olmadığını gördüğünde aç kalmaktansa yemeyi tercih edecektir.

  1. Yemek Saatlerini Belirleyin

Çoğu aile durumunu incelediğimizde yemek saati diye bir kavram olmadığı fark ediyoruz. Bu durum çocuğun beslenme disiplinini almasını engeller ileride yemek alışkanlarının kötü oluşmasına sebep olur. Ailede bir yemek disiplini, sofra kuralları ve saatler belli olmalıdır. Yemek saatleri dışında bir şeyler yemek istediğinde ufak meyve v.b besinler verilebilir ama herkesin yediği saat olan 10:00 masaya oturulacaksa 18:00 acıktım diyen çocuğunuza tamam sen ne istersen ye demek yerine, 1 meyve ye şimdi istersen zaten 1 saat sonra yemek için toplanacağız cevabı verilmelidir.

  1. Aralarda Abur Cubur Verilmesi

Çocuğunuz her canı istediğinde raftan çikolata, bisküvi, kraker alıp yememeli. Sizden izin alıp, uygun olup olmadığı, ne kadar yemesi gerektiğini danışmalıdır. Bu yüzden siz çocuğunuzun hem okulda hem evde ne kadar abur-cubur yediğini bilmelisiniz ve izin verilen miktarları ona anlatmalısınız. Dün tatlı yemiş bir çocuk bugün sizden kek isterse ona bugün  neden kek yiyemeyeceğiniz ve haftada ne kadar tatlı yemesi gerektiğini uygun , kırmadan anlatmalısınız.

  1. Nedenlerini Açıklayın

Onu bir yetişkin gibi görüp, yasak, hayır gibi cümleler yerine ona neden yemeğinin bitmesi gerektiğini, tatlıyı çok yerse neler olacağını, süt içmezse kemiklerinin neden gelişmeyeceğini uygun bir dille, sabırla, sürekli anlatın. O bir çocuk bir ve bir kerede anlamamış, unutmuş, önemsememiş olabilir, sürekli, nedenleri ile bıkmadan anlatın, bağırıp, kavga etmeyin.

  • 5 Haziran, 2016