Çocuğunuz Neden İştahsız?

12.cocugunuz-neden-istahsiz

Oyun dönemi ve okul çağı çocuklarında ebeveynlerin yaşadığı en büyük sorun çocukların yemek yememesi ve iştahsızlık sorunudur. Bu sorun o kadar büyür ki ailede kriz ortamı oluşur, herkes gergindir, bir birbirini suçlar. İştahsız çocuk gerçekten vardır. Burada önemli olan çocuğun ağzına bir şeyler tıkmaya çalışmak değil, neden yemek yemek istemediğini bulmak ve sorunu çözmektir. Çocuklar neden iştahsızdır?

Burada en önemli nokta çocuğunuzun gerçekten iştahsız olup olmadığını tam tespit etmektir. Bazı ebeveynler aslında çocuk tam boy ve kilosunda olmasına ve doktorun sorun yok demesine rağmen sürekli çocuğunun iştahsız olmasından yakınır. Unutulmamalıdır ki çocukların mide kapasitesi bize göre düşüktür ve onların yemesi gereken miktarlarda bize göre daha azdır. Yani siz 5 köfte ve 8 kaşık makarna ile doyuyorsanız, o sadece 1.5 köfte ve 2 kaşık makarna ile doyacaktır. Bu yüzden yemek miktarlarını makul derecelerde değerlendirin. Çocuğunuzun boy ve kilo eğrisini mutlaka doktoru ile kontrol edin, boyuna göre kilosu normal seyrindeyse sorun yoktur. Diğer çocuklar ile çocuğunuzun yemesini ve kilosunu kesinlikle kıyaslamayın. Unutmayın o tek başına bir birey ve kilosu da ona özgü. Ancak doktoru kilo alması konusunda bir sorun olduğunu belirtiyor ise iştahsızlık tespiti yapılır ve o zaman neden iştahsız olduğunu araştırmalısınız.

  • Psikolojik Sebepler: Çocuğun iştahsız olmasında çok büyük bir yere sahip. Psikolojik sorunlar çocukta öncelikle iştahı etkilemektedir. Evde bakıcı ile anlaşamama, ebeveynlerin gerginliği, anneanne-dede tarzı büyüklerin yanlış tutumu, gerçek ilgi eksikliği, disiplin eksikliği gibi bir çok psikolojik neden vardır. Ailenin düzenini ve davranışlarını tekrar burada gözden geçirmek işe yarar. Çocuğunuzun bilinçaltına yerleşmiş endişe, korku, nefret gibi duygular olabilir ve bunlar yemek yememe sorunu olarak açığa çıkabilir. Altından kalkamayacağınız sorunlarda mutlaka pedagogdan yardım alınmalı.
  • Anne-Babadan Ayrılma: çalışan anne babalarda çok sık rastlanan bir durumdur, çocuk kendini tek edilmiş hisseder ve onlar gelene kadar korkup, yemek yemek istemez. Çalışan anne babaların böyle durumlarda çocukla daha kaliteli zaman geçirmeleri gerekmektedir. Ona sevgiyi daha fazla hissettirme ve yalnız olmadığını anlatmak önemlidir.
  • Yemek ile İlgili Tutum: Çoğu çocuk annesinin o yemek yemediğinde tedirginlik hissettiğini ve panik yaptığını anlar. Bu yüzden yemeyi aileye karşı koz olarak kullanır. İstediğinin yapılmaması durumunda yemek yemez ve aileyi cezalandırır veya yemek yemediğinde ailenin ilgi ve sevgisini daha fazla alacağını anlarsa kendini yemeye kapatır. Yemek yemenin önemli olduğunu anlarsa onu ödül ve ceza gibi kullanmaya başlar. Bu yüzden ona yemek yemenin doğal bir durum olduğunu gösterin, yemek yemediğinde üzerine düşmeyin, arkasından gezmeyin. Kendisi sizi yemekle kullanamayacağını anlasın.
  • Hastalık Durumları: Anemi (kansızlık) , barsak enfeksiyonları, ülser, mide problemleri, kabızlık, ağız yaraları, boğaz enfeksiyonları, kulak-burun problemleri tarzında bir çok hastalıkta iştahsızlık ile beraber seyreder. Bu yüzden iştahsızlık durumlarında bu tür hastalıkların olup-olmadığı mutlaka araştırılmalı, doktoruna haber verilmelidir.
  • Anne-Baba Çekişmeleri: Aile içi şiddet, kavga gibi durumlardan çocuklar çok etkilenmektedir. Bu durumlarda iştah azalması, içine kapanma çok sık rastlanır. Özellikle yemek sofralarında eleştirme, kızma, kavga gibi ortamlar yemekten soğutabilir. Dayak yiyen çocuklarda anne ve babayı yemek yemeyerek cezalandırma eğilimi olabilir. Evde huzurlu bir ortam olmalı, sevgi net şekilde tüm aile içinde gösterilmelidir. Olumlu davranışlar yemek sofrası dışında anlatılarak halledilmelidir.
  • Yanlış Beslenme Durumları: Yanlış besinler ve yanlış zamanda çocuğunuzu beslenmekte iştahsızlığa sebep olabilir. Örneğin tam akşam yemeğinden önce çocuk oyalansın diye eline bisküvi, meyve suyu vermek çocuğu yemek öncesi tıkar veya yemeye önce onun iştahını kapatacak çorbayı fazla koyarsanız asıl yemeye gelmeden doyar. Bu yüzden neler yediğini ve saatleri ile bir deftere not edin, diyetisyen veya doktorunuz ile paylaşın, yanlış beslenme davranışlarını kaldırın.
  • Diş Çıkarma: Diş çıkarma dönemi çocuklarda iştahsızlık yapar, bu dönemde çocuğa daha yumuşak ve sulu besinler vermek acısını azaltacağı için daha iyi sonuçlar verecektir.
  • 5 Haziran, 2016