Cildinizi Besleyin

cilttt

Cildimiz sağlığımızın aynasıdır. Neler yediğimizle çok yakından ilişkilidir. Hava kirliliği, katkı maddeleri, makyaj malzemeleri, cilt temizliği, hormonlar, hastalıklar, stres, sigara-alkol kullanımı tarzında bir çok dış etken cilt sağlığımızı etkiler. Bu kadar dış etken ile kirlenen cildinizi mutlaka özel besinlerle beslenmeniz gerekir ki, ışıldasın, siz de sağlıklı görünün. Ayrıca yaşlandıkça cildimiz kurumaya başlar, kurudukça kırışıklıklar artar. Hem yaşlanmayı aza indirmek hem de cilt hücrelerini beslemek için sürdüğünüz kremlerden daha önemlidir beslenme.

 

           Cildinizi Besleyen Besinler:

 

           Biotin: Cilt ve Saç Vitamini

Cilt ve saç sağlığınız için önemli, suda çözünen B grubu bir vitamindir. H vitamini olarak ta litaratürde geçer. Biotin vücutta depo edilmediği için her gün mutlaka düzenli tüketilmelidir. Biotinden zengin besinler; süt ve süt ürünleri, karnıbahar,  yumurtanın sarısı, karaciğer, yerfıstığı, domates ve pirinçtir. Bu besinler mutlaka beslenmenizde yer almalıdır.

 

           Antioksidanlar

           A – E – C vitamini

Gün içinde vücudumuzda bir çok kimyasal olay gelişir. Hücreyi bir fabrika gibi düşünün gün içinde bir çok alanda üretim oluyor ve bir çok artık madde açığa çıkıyor işlem sonucunda. Bu açığa çıkan artık maddeleri vücuttan uzaklaştırmazsanız , hücre kirlenir, yaşlanır ve bir süre sonra normal yaptığı işlemlerini yapamaz hale gelir. Bu yüzden bu artıkları temizleyecek olan savunma sistemi antioksidanlardır. A-C-E vitaminleri yüksek derecede antioksidandır yani hücreyi temizler, işlemlerinin devam etmesine yardımcı olur ve hücreyi gençleşmesini sağlar. Cildinizin sıkılaşması, kırışıklıkların önlenmesi bakımından C vitamini önemlidir. Yapılan araştırmalarda cilt kolajen yapısında C vitaminin aktif rol oynadığı görülmektedir. Bu yüzden gün içinde koyu yeşil yapraklı sebzeler ( ıspanak, semizotu, marul v.b) ve portakal, limon, çilek, kiraz, greyfurt tarzı C vitamini yoğun içeren meyveleri tüketmeye özen gösteriniz. Havuç,  süt, yumurta sarısı, buğday, havuç, mantar, baklagiller, fıstık, ceviz ve domateste yüksek miktarda bulunan A vitamini de cilt sağlığı için çok önemlidir. A vitamini kuvvetli antioksidandır, hücreyi temizler ve cildinizin daha sağlıklı görünmesine sebep olur.

 

            E vitamini

E vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından gerekli bir vitamin. İçeriğinde bulunan antioksidan etkisi de özellikle cildimiz için yaşlanmayı önleme, zararlı dış etkenlerden koruma gibi önemli özeliklere sahip. Vücudumuzda açığa çıkan ve hücrelere zarar veren serbest radikallerin cilt üzerindeki tahrip edici etkilerine ilk başta derinin doğal savunma mekanizması karşı koyar. Fakat yaşlanma süreci devreye girdiğinde bu mekanizma yeterli olmaz ve antioksidan içerikli E vitamini desteği almak gerekir. Çünkü antioksidanlar serbest radikallerin en büyük düşmanıdır. Zeytinyağı, soya fasulyesi yağı, buğday, pirinç, mısır, çavdar, yulaf, balık, ceviz, fındık, badem, marul, kereviz, maydanoz, ıspanak, lahana gibi besinlerden E vitamini almak mümkün.

 

            Su

Su, vücudumuzda ki tüm organlarımız için hayati önem taşıdığı gibi cildimiz için de çok önemli bir yaşam kaynağıdır. Cilt elastikiyetini, canlılığını, temizlenmesini gün içinde aldığımız sıvılar sağlar. Bu yüzden asitli-gazlı içecekler yerine su, ayran, limonata, maden suyu tüketiniz. Gün içinde 2 lt sıvı almaya özen gösteriniz.

 

           Cildinizi Besleyen Diyet

           Sabah 

1 kase yoğurt

10 adet yaban mersini

2 adet ceviz

3 adet kayısı

3 kaşık yulaf ezmesi

 

            Ara

1 adet elma

 

           Öğle

1 kase sebze çorbası

120 gr et

Salata

1 dilim esmer ekmek

 

           Ara

1 bardak az şekerli limonata

1 porsiyon meyve

10 adet badem

 

           Akşam

1 tabak koyu yeşil yapraklı sebze yemeği (ıspanak, semizotu v.b)

1 kase yoğurt

4-5 kaşık kepekli makarna

 

            Gece

1 porsiyon meyve

1 bardak süt

  • 12 Haziran, 2016