Beyaz Çay

beyaz-cayyy

Bizim ülkemizde çok bilinmese de yüzyıllardır beyaz çay şifa niyetine demlenip içilmektedir. Son zamanlarda da bizim kültürümüzde de yeni yeni yerini almaya başladı. Son yıllarda beyaz çay üzerinde de araştırmalar arttı ve gerçekten sağlık üzerinde çok iyi etkileri olduğu görüldü. Siyah ve yeşil çaya oranla piyasada daha pahalıya satılan beyaz çay yüzyıllardır ilaç olarak kullanılmakta. Siyah ve yeşil çaya oranla antioksidan miktarı daha fazla olan beyaz çayın içimi ve demlenmesi de bir o kadar kolay. Çayların çeşitli olma nedenleri; çayların yapraklarının toplanma ve kurutma durumuna göre siyah-yeşil ve beyaz çay olarak adlandırılmaktadır.

ÇAYLARIN BAŞ TACI: BEYAZ ÇAY

Beyaz çay, üretimine uygun tomurcuk ve yaprakların, yılın sadece belirli ve çok kısa bir döneminde hasat edilebilmesinden dolayı oldukça nadide ve değerlidir. Bu yüzden daha pahalıya satılmaktadır. İsmini üzerinde bulunan gümüş renkli tüylerden ve çok açık renkte olan liköründen alır. Beyaz çayın kalitesi büyük oranda hasat dönemine bağlıdır. En iyi beyaz çay, yapraklar açmadan tamamen tomurcuk iken, ilkbaharın ilk zamanlarında hasat edilir. Gümüş rengi tomurcuklar tamamen elle ve dikkatle toplanır. Beyaz çay hasat yapıldığı sürgüne ve ülkesine göre tomurcuk ve bir yapraktan, hatta tomurcuk ve iki yapraktan da olur.

Beyaz Çayın Sağlık Üzerine Faydaları:

  • Yapılan araştırmalarda beyaz çayın kanser üzerine çok olumlu etkileri olduğu görülmüştür.
  • Kolon, prostat, mide kanseri gibi birçok farklı kanser çeşidine karşı koruyucu olduğu gözlenmiştir.
  • Düzenli içen hipertansiyon hastalarında tansiyonu düşürdüğü gözlenmiştir. Damarların gelişiminde etkilidir. Damar tıkanıklıklarını azaltıcı etkisi vardır.
  • İyi bir antioksidandır; İyi kolesterolü yükseltip, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olarak damar sertleşmesi ve tıkanıklığının önlenmesine katkı sağlar.
  • Bakteri ve virüsleri doğal yollarla yok etmede yardımcıdır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığına karşı korunmaya yardımcıdır.
  • Antieflamuar etkidedir. Romatizma ve osteoporoz hastaları için faydalı etkiye sahiptir.
  • Dişleri daha güçlü yapan az miktarda florid ve diğer besin elementleri içerir.
  • Bir miktar metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğu araştırmalarda görülmüştür.

 

Beyaz Çayın Demlenmesi:

Kaynamış suyu 1-2 dakika dinlendirdikten sonra demleme yapılmalıdır. Beyaz çay peş peşe 3 defa demlenebilir ve her demlemede farklı bir aroma açığa çıkar. Birinci demlemedeki 6 dakikalık süreye, her bir yeni demleme için 2-3 dakika eklenmelidir. Her demleme süresi sonunda çay yaprakları demlikten alınmalı ya da demlenen çay beklemeden dolayı acımaması için ayrı bir kaba alınmalıdır. Çayın tadı yeşil çayın tadına çok benzer biraz daha keskin ve daha acımsı ama balla ve tarçınla tatlandırılarak rahatlıkla tüketilebilir.

Unutulmamalıdır ki beyaz çay ne kadar şifalı olursa olsun içeriğinde kafein vardır bu yüzden günde 5 fincanın üzerinde tüketilmemesi gerekmektedir.

  • 11 Haziran, 2016