Besinleri Puanlayarak Kilo Verme Çabaları Boşuna ve Sağlıksızdır

13.besinleri-puanlayarak-kilo-verme-cabalari-bosuna-ve-sagliksizdir

Obezite artık çağımızda hastalık olarak kabul ediliyor ve yapılan araştırmalarda tedavi edilemeyen hastalıkların başında yer alıyor. Obezite tedavisi tamamlanan hasta oranı sadece %1 civarında. Uzun yıllar ve defalarca çok kısıtlı, hatalı ve hayat tarzını değiştirmeyen diyetler sonucunda artık bireyler diyetten çok sıkılıyorlar. Kişiler diyet yaparken çok kısıtlı ve düşük kalorili diyetler yaparak ve sürekli isteklerini bastırarak diyet yaptıkları için bir süre sonra diyeti bırakınca kıtlıktan çıkan metabolizma artık o süreden sonra ne yerse yağ depolayıp eskisinden de fazla kilolara çıkabiliyor. Daha sonra kişi kilo vermek istiyor ama o çok sevdiği besinlerden vazgeçmeden vermek istiyor. Ve mucize kilo verme yöntemi:

”BESİNLERİ PUANLA CANIN HANGİSİNİ YEMEK İSTİYORSA SANA VERİLEN PUANI GEÇMEDEN İSTEDİĞİNİ YE”

Bu yöntem kısaca:

Benim yaşım, kilom v.b etkilerle bir puan belirleniyor,  mesela benim için bu puan 17 yani gün içinde besinlerin karşısında yazan rakamların toplamı 17 olacak,  besinlerin karşısında ki puanları incelediğinizde durumun ne kadar vahim olduğunu görüyorsunuz, bu puanların neye göre hazırlandığını da  pek anlamadım ve  bilimsel katagorilere de oturtamadım, listeyi gördüğümde acaba besinlerin kalorilerini mi orantılayıp puanlar verdiler diye baktım ama 1 dilim beyaz ekmek ve 1 dilim kepek ekmek 72 kcal dir ortalama ama aşağıda ki listede kalorisi aynı olmasına rağmen beyaz ve esmer ekmeğin puanları farklı J. Bu diyeti araştırırken internette Türkiye’de de bir doktorun bile bu diyeti yapıp çok kilo verdiğini söylüyordu, hatta bu diyeti yaptırıp takip eden ve kilo verdiren merkez ve ofisler olduğunu bile araştırırken gördüm . Bu listeden örnek verilirse:

Dondurma (1 top 25 gram) ………………. 1 puan

Light dondurma (1 dilim 55 gram)…….. 1.5 puan

Cocktail sosis (4 tane 32 gram) …………. 2.5 puan

Sosis (1 tane 60 gram)………………………. 3 puan

Pastırma (4 dilim 24 gram) ………………. 0.5 puan

1 dilim beyaz ekmek (50 gram) ………….. 2 puan

1 dilim esmer ekmek …………………………. 1 puan

Sınırsız patates …………………..……………. 2 puan

1 dilim yaş pasta (100 gram) ……………… 6.5 puan

1 dilim beyaz peynir …………………….…… 2.5 puan

 

Şimdi ben istesem diyetimi:

 

Sabah

60 gr sosis + 2 dilim beyaz ekmek = 3+2

 

Öğle

1 dilim yaş pasta = 6.5

 

Akşam

Haşlanmış patates = 2

1 dilim peynir = 2.5

 

Gece

1 top dondurma = 1
Üşenmeyip bu diyeti yaptım, 1 hafta sonunda kendimi çok yorgun hissediyordum, yağ yüzdem artmış ve hiç kilo vermemiştim.  Şimdi önemli olan kilo vermiş olsak bile bu diyetin içeriğine bakıp incelemek gerek; evet çok sevdiğim besinlerden oluşan bir diyet yapmış olabilirim fakat diyet içeriğine baktığımızda diyette yüksek oranda karbonhidrat var bu durum kas kaybına ve yağlanmanın artmasına ayrıca yorgunluğa sebep olması normaldir. Sebze ve meyve diyette yok ve vitamin- mineral bakımından çok yetersiz, süt ve süt ürünleri yetersiz kalsiyum eksik, genel olarak baktığınızda sadece istediğim besinleri yedim ama sağlık açısından son derece yetersiz bir diyet.

Tabii ki bu diyeti yapanlar hayır bu diyette öneriler var, daha fazla meyve ve sebze tüketin ara öğün alın v.b öneriler veriliyor diyorlar ama ben bu diyeti takip eden kişilerin günlüklerini inceledim ve yukarıda ki tablodan farklı bir şey görmedim.

Bu tür diyetlerin yapılmasının sakıncaları:

  • Diyette önemli olan kilo vermek değil, kalıcı kilo vermektir. Kalıcı kilo vermekte sağlıklı beslenme ilkelerinden oluşan yaşam tarzı değişikliğinden geçmektedir, böyle yapılan bir diyette yaşam tarzı değişikliği söz konusu değildir.
  • Sağlıklı bir yaşam için vücudumuzun ihtiyacı olan günlük protein, karbonhidrat, yağ v.b besin öğelerinin dengeli ve yeterli miktarda alınması gerekmektedir fakat böyle bir diyette ki besinler kişinin kendi tercihlerine bırakıldığı için yukarıda ki örnekte de net görüldüğü gibi besin öğelerinin dengeli dağılımının olması pek mümkün değildir.
  • Kişiye sağlıklı beslenme sisteminin öğretilmesi hastalık oluşma risklerini de azaltacaktır fakat bu tür bir diyette dengesiz beslenme sonucunda ileriye dönük bir hastalık risk azalması söz konusu değildir
  • Sağlıklı beslenme bilincinde olmayan kişiler için bu tür bir seçim sonucunda vitamin ve minerallerden eksik beslenme sonucunda saç dökülmesi, kansızlık, uykusuzluk, gastroentestinal sistem gibi metabolik bozukluklar görülebilir.
  • En önemli olanı kişinin kalıcı kilo vermeye, sağlıklı beslenmeye yönelten bir sistem olmaması ve geçici düşük kalorili bilim dışı bir diyet düzeni olmasıdır.
  • Kişilerin toplam alması gereken günlük kalorileri hesaplanması tamamen tahmini ve sağlıklı olmaktan uzaktır. Metabolizma hızları dikkat alınmadan, metabolizma ölçümü yapılmadan, hayat tarzına göre ayarlanmamıştır.

Zayıflama sektörü her geçen gün hızla artmaktadır ve bu piyasada yüksek pazar payları bulunmaktadır. Bundan dolayı sağlık örgütlerinin önerdiği zayıflama yöntemleri dışından çok fazla bilim dışı diyet ve yöntem bulunmaktadır. Bunlar sadece sizin paranızı ve umudunuzu almaktadırlar. Biliyorum ki yaşam tarzı değişikliği ve diyet uzun süreli ve gerçekten bir kişinin üzerinde emek vereceği bir süreçtir, insanoğlu ise acelecidir, hemen her şeyin olmasını ister. Böyle bir durumda çıkan bu tür ilaç, zayıflama yöntem ve diyetlerine bilinçli yaklaşmak gerekmektedir. Diyetin amacı sizin kilo vermenizi sadece sağlamak değil, sağlıklı ve dengeli bir beslenmeyle uzun süreli yaşam tarzını sağlamaktır. Bunlar kalıcı yöntemler değildir, arkadaşınız çok kilo vermiş olsa bile J. Bilinçli yaklaşıp olaylara paranızı ve sağlığınızı kaybetmemeniz umuduyla…

  • 5 Haziran, 2016