Aileniz Kilo Vermenize Yardımcı mı?

55. ailee

Diyette psikologların en çok üzerinde durduğu kişiye çevresi tarafından olumlu telkinler vererek desteklemektir. Bu yüzden özellikle vaktinizin çocuğu geçirdiğiniz iş arkadaşlarınız ve ailenizin de size diyet konusunda destek vermeleridir. Bu destek sadece çok iyisin, çok güzel görünüyorsun tarzında sözle verilen destekler olmamalıdır. Davranışları ve kendi yaptıkları ile de size destek vermelidirler.

Şöyle düşünün, çok iyi diyet yapıyorsun diye destek verin eşin her akşam eve gelirken tatlı getirmesi ve sorunca da ne yapayım, ben diyet yapmıyorum ki, yeme sen diye cevap vermesi tutarlı bir davranış değildir. Bu yüzden hem sözle hem de davranışlarla destek verilmelidir. Sevdiğiniz kişinin sağlıklı ve mutlu olması sizi de etkileyecektir. Sadece sözle değil fiilen de diyette yardımcı olmak ailenin ve arkadaşların görevidir. Yorgun işten çıkmış diyet yapan birisine arkadaşı off ne diyeti gel şurada pizza yiyelim tazında bir yaklaşımı çok olumsuz etkiler doğurur bunun yanında sen diyetteydin gel sana bir salata ısmarlayayım şeklinde sözler iki kişi arasında güven ve dayanışmayı da arttıracaktır. Ailenin diyette yardımcı olabileceği bir çok durum vardır:

 

  • Egzersiz

Egzersiz bazı kişiler için çok can sıkıcı olabilir ve kişi egzersizi yapmak istemeyebilir. Böyle durumlarda sohbetle dışarıda yapılan eşinizle yürüyüşler veya arkadaşlarınızla hafta sonu oynayacağınız basketbol daha eğlenceli olabilir ve spor yapmanızı sağlayabilir.

  • Sözle destek

Diyet yapan kişinin yemek kaçırdığını gördüğünüzde aman be sende hiç bir şeyi yapamıyorsun, off yine başladın tarzında yaklaşımlar yerine olsun bunu yedin ama devam edeceksin, ben sana inanıyorum, çok belli oluyor kilo verdiğin tarzında olumlu konuşmalar her zaman daha iyiye götürür.

  • Sağlıklı besinleri seçme

Eve alınan besinlerde veya bir restaurantta yemek seçiminde yanınızda ki diyet yaparken hamburger söylemek pek hoş olmayabilir bu yüzden hem kendiniz hem de yanınızda ki kişiye destek vermek için mutlaka sağlıklı besin seçeneklerini seçmeniz önemlidir.

  • Eğlenceli sofralar

Yemek diyet yaparken eğlenceden çıkıp sizin moralinizi bozan bir durum olmasın. Bu tür durumlarda aile bireyleri eğlenceli, özenli sofralar hazırlayarak size yardımcı olabilirler. Örneğin size süpriz yaparak çiçekli masa örtüleri ile şık bir masa hazırlayabilirler, hoş sohbet bir masa da salata mı yoksa kebap mı yediğiniz önemli değildir. Sebze ile de doyabilirsiniz.

  • Diyeti sabote etmek

Çoğu aile üyesi kişiyi denemek veya farkında olmadan onun çok sevdiği besinleri alır veya yaparlar. Kişi turtaya dayanamazken o gün gelen misafire turta yapmak iyi bir davranış örneği değildir. Misafire onun çok sevmediği örneğin kısırı veya poğaçayı yapmak onu sevindirir ve yüreklendirir. Kişinin sabrını zorlamayın, unutmayın o diyetteyken zaten bir çok durumla başa çıkmaya çalışıyor.

  • Alışveriş sistemini değiştirmek

Ailece alışverişe çıktığınızda mutlaka akşamdan alacaklarınızın bir listesini oluşturun ve orada lüzumsuz abur cuburlar almayın. Tüm alınacak besinlerin sağlıklı ve düşük kalorili olanlarını seçip, etiket okuma alışkanlığı kazanın.

Unutmayın ki her şey gibi diyette destek çok önemlidir. Dayansın, ağzını tutsun, bana ne yemesin, ama misafirler daha önemli tarzı yaklaşımlar diyet yapan kişiyi üzecek ve kendine güvenini sarsacaktır. Her durumda tam destek vermelisiniz, sağlık her şey den önce gelir. 

  • 8 Haziran, 2016