Zayıflamada 10 Mucize Besin

44. 10 mucizevii

Zayıflama döneminde harcadığınız kalorinin aldığınız kaloriden az olması çok önemlidir. Bu yüzden yediklerinizi azaltmak ve fiziksel aktivite, zayıflamada kilit noktadır. Bunun dışında yapılan araştırmalarda bazı besinlerin de zayıflamaya ve yağ yakımına yardımcı olduğu gözlenmiştir. İşte zayıflamada yardımcı 10 mucize besin:

1.      Yulaf

      Kan şekerini hızla yükseltmez, glisemik indeksi düşüktür,  mide de su ile birleşip şişer ve mideyi uzun zamanda terk eder. Bu özellikleri yulafın daha uzun süre bizi tok tutmasına sebep olur. Bu yüzden daha uzun süre tok olur, çabuk acıkmayız, daha az kalori alarak daha hızlı zayıflamamıza sebep olur.

 

2.      Badem

        Krom bir çeşit mineraldir ve özellikle zayıflama konusunda çok etkilidir. Krom insülinin içerisinde vardır, kan şekerini ayarlama da etkili olan insülinin etkisini arttırır. kan şekeri dalgalanmalarını azaltır ve şeker isteklerini keser. Badem yüksek miktarda krom içerir, bu yüzden ara öğünde her gün düzenli 6-7 adet bedem tüketin fakat bademin kavrulmamış ve tuzsuz olanlarını yani çiğ badem dediklerimizi tercih edin.

 

3.      Bulgur

      Kompleks karbonhidratlar yüksek posa içeriğinden dolayı hem kan şekerini  daha yavaş yükseltirler hem de daha tok tutarlar. Bilinenin aksine yağsız yapıldığı takdirde   kompleks karbonhidratlar kilo vermemize yardımcıdır. yemek yanına az zeytinyağlı       bulgur, kepekli makarna 3-4 kaşık ekmek yerine tüketilebilir.

 

4.      Muz

        Triptofan ; proteinlerin büyük bir bölümünde bulunan bir çeşit aminoasittir. Vücutta serotoninin oluşmasında ve hücrelere taşınmasında önemli bir görev alır. Serotonin ise iştah hissini azaltır. Özellikle muzun trifyofan miktarı fazladır. 1 öğünde 1 küçük boy muz ve yanında 1 kase yoğurt ile tüketebilirsiniz. Muzun kalorisi yüksektir, diyette tüketilmez, kilo aldırır şeklinde ki bilgiler yanlıştır.

 

5.      Maydanoz

       Zayıflama esnasında özellikle kadınlarda çok sık rastladığımız ve süreci yavaşlatan bir durum ödemlerdir. Ödem vücudun normalden fazla su toplaması olarak görülür. Bu sorunla başa çıkabilmek için bol bol salatalarda ve yemeklerde maydanoz tüketiniz. İsterseniz suyunu da kaynatıp içebilirsiniz.

 

6.      Yumurta

        Diyette en büyük problem acıkmadır, acıkma hissini bastırmak ve uzun süre tok tutan besinler diyette çok önemlidir. Kullanılırlığı vücutta %100 olan ve çok kaliteli protein içeren yumurta tok tutar ve her gün özellikle yağsız olmak şartı ile kahvaltıda tüketilmesi önerilir.

 

7.      Fasülye

      Albüminde çok önemli bir taşıyıcı proteindir. Yapılan araştırmalarda iştahı kapattığı gözlenmiştir. Bu protein, triptofanı oluşturarak beyine taşır ve serotonin üretimini artırır. Bezelye, fıstık ve fasulyede bulunur. Bu yüzden zeytinyağlı taze fasülyeyi ve yemeklerinizin içinde mutlaka fasülyeyi tüketiniz. et yemeklerinin yanında garnitür olarak fasülyeyi buharda pişirerek servis ediniz.

 

8.      Süt

      Yapılan araştırmalarda kalsiyumdan zengin oluşturulan diyetlerin daha fazla yağ yakımına ve kilo vermenin daha hızlı olmasına sebep olduğu gözlenmiştir. bu yüzden gün içinde 2-3 porsiyon süt ve süt grubu ( probiyotik yoğurt, kefir, süt, ayran, yoğurt ) tüketiniz. Zayıflamak için mutlaka yağsız veya %0 yağlı tüketmek zorunda değilsiniz. benim önerim doğal günlük sütler ve evde yapılmış yoğurtlardır.

 

9.      Çorba

       İştahın azalması zayıflamak için çok önemlidir. Bu yüzden midedin kapasitesini dolduracak az kalorili besinler almak gereklidir. Çorba hem düşük kalorili hem de yemeğin en başında tüketildiği için midenin dolmasına ve ana yemeğin daha az tüketilmesine sebep olur. Kremalı çorblar haricinde çorbaların hepsini tüketebilirsiniz. Çorbanın lif içeriğini arttırmak için sebze ve bulgur ekleyebilirsiniz.

 

10.  Zencefil

     Yapılan çalışmalarda zencefilin metabolizma hızını arttırdığı gözlenmiştir. Bu yüzden her besine toz zencefil veya salatalara küp küp kesilmiş taze zencefil ekleyebilirsiniz. Yeşil çayın içine de toz zencefili 1/2 Çay kaşığı ve tarçın ekleyerek tüketebilirsiniz.

 

  • 7 Haziran, 2016